- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-dekabrdagi “Yangi Oʻzbekiston ma'muriy islohotlarini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi №PF-269-son Farmoni
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 25-yanvardagi “Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini samarali yoʻlga qoʻyishga doir birinchi navbatdagi tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi №PF-269-son Farmoni
- Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 21-noyabrdagi 933-son “Birlashgan Arab Amirliklarida Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining vakolatxonasini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori
- Oʻzbekiston Respublikasining 2000-yil 26-maydagi “Tashqi iqtisodiy faoliyat toʻgʻrisida”gi 77-II-sonli Qonuni (yangi tahriri)
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 4-maydagi PQ-4308-son “Xitoy Xalq Respublikasiga oliy darajadagi tashrif davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 29-apreldagi PQ-4301-son “Oʻzbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi oʻrtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 28-yanvardagi “Investitsiya va tashqi savdo sohasida boshqaruv tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-5643-sonli Farmoni
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 28-yanvardagi “Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi PQ-4135-sonli qarori
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори, 30.12.2021 йилдаги ПҚ-72-сон "Ўзбекистон Республикасининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини тасдиқлаш ҳамда инвестиция лойиҳаларини бошқаришнинг янги ёндашув ва механизмларини жорий этиш тўғрисида"

- Указ Президента Республики Узбекистан от 21 декабря 2022 года "О мерах по реализации административных реформ Нового Узбекистана" №УП-269
- Указ Президента Республики Узбекистан от 25 января 2023 года "О первоочередных организационных мерах по эффективному налаживанию деятельности республиканских органов исполнительной власти" №УП-14
- Постановление Кабинета Министров от 21 ноября 2019 года № 933 «О мерах по организации деятельности представительства Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан в Объединенных Арабских Эмиратах»
- Постановление Президента Республики Узбекистан от 4 мая 2019 года № ПП-4308 «О мерах по реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита на высшем уровне в Китайскую Народную Республику»
- Постановление Президента Республики Узбекистан от 29 апреля 2019 года № ПП-4301 «О мерах по дальнейшему расширению и укреплению сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Корея»
- Закон Республики Узбекистан от 26.05.2000 г. № 77-II «О внешнеэкономической деятельности» (новая редакция)
- Указ Президента Республики Узбекистан 28.01.2019 г. № УП-5643 «О мерах по совершенствованию системы управления в сферах инвестиций и внешней торговли»
- Постановление Президента Республики Узбекистан 28.01.2019 г. № ПП-4135 «Об организации деятельности Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан»