Hurmatli foydalanuvchi, siz O‘zbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga ariza, taklif va shikoyatlar bilan murojaat qilish huquqiga egasiz.
Vazirlikka murojaat qilishdan avval Vazirlikning funksiyalari va vazifalari bilan tanishib chiqishingiz tavsiya etiladi. Bunda sizga O‘zbeksiton Respublikasi Prezidentining PQ-4135 sonli “O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori yaqindan yordam beradi.
Vazirlik murojaatlarni O‘RQ-445 son Qonunida belgilangan tartibda ko‘rib chiqadi. Quyida amaldagi qonunchilikda murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibi bilan tanishib chiqishingiz va maʼlumot olishingiz mumkin.
Murojaatlar turlariga ko‘ra ariza, taklif va shikoyat tarzida bo‘lishi mumkin.
Ariza — huquqlarni, erkinliklarni va qonuniy manfaatlarni amalga oshirishda yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi iltimos bayon etilgan murojaat.
Taklif — davlat va jamiyat faoliyatini takomillashtirishga doir tavsiyalarni o‘z ichiga olgan murojaat.
Shikoyat — buzilgan huquqlarni, erkinliklarni tiklash va qonuniy manfaatlarni himoya qilish to‘g‘risidagi talab bayon etilgan murojaat.
Murojaatlar ularning turi va shaklidan qatʼiy nazar bir xil ahamiyatga ega.
Murojaatlarni berish tartibi
Murojaatlar ularda qo‘yilgan masalalarni hal etish o‘z vakolati doirasiga kiradigan davlat organiga, tashkilotga yoki ularning mansabdor shaxsiga bevosita yoxud bo‘ysunuv tartibida yuqori turuvchi organga beriladi.
Xorijiy davlatlarning jismoniy va yuridik shaxslari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar O‘zbekiston Respublikasi davlat organlariga, tashkilotlariga va ularning mansabdor shaxslariga ushbu Qonunga muvofiq murojaat etish huquqiga ega.
Jismoniy va yuridik shaxslar murojaatni mustaqil ravishda berishga, shuningdek bu boradagi vakolatni o‘z vakiliga berishga yoxud murojaatni pochta aloqasi vositalari orqali yoki elektron shaklda yuborishga haqli.
Voyaga yetmaganlar, muomalaga layoqatsiz va muomala layoqati cheklangan shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab, murojaatlar ularning qonuniy vakillari tomonidan qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda berilishi mumkin.
Murojaatga u bo‘yicha ilgari qabul qilingan mavjud qarorlar yoki ularning ko‘chirma nusxalari, shuningdek uni ko‘rib chiqish uchun zarur bo‘lgan boshqa hujjatlar ilova qilinishi mumkin, mazkur hujjatlar qaytarilmaydi, murojaat etuvchi ularni qaytarish haqida yozma ariza bergan hollar bundan mustasno.
Murojaat taalluqliligi bo‘yicha boshqa davlat organiga yuborilganda, unga ko‘rsatib o‘tilgan hujjatlar ilova qilinishi kerak.
Murojaatlarni berish muddatlari
Murojaatlarni berish muddatlari qoida tariqasida, belgilanmaydi. Ayrim hollarda, agar Vazirlikning murojaatni ko‘rib chiqish bo‘yicha imkoniyatlariga, jismoniy va yuridik shaxslarning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini o‘z vaqtida amalga oshirish va himoya qilishni taʼminlash zaruratiga bog‘liq bo‘lsa, shuningdek qonunlarda nazarda tutilgan boshqa asoslarga ko‘ra murojaatni berish muddati belgilanishi mumkin.
Bo‘ysunuv tartibida yuqori turuvchi organga ariza yoki shikoyat jismoniy yoki yuridik shaxsga uning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini buzuvchi harakat (harakatsizlik) sodir etilganligi yoxud qaror qabul qilinganligi maʼlum bo‘lgan paytdan eʼtiboran uzog‘i bilan bir yildan kechiktirmay beriladi.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibi
Vazirlikka kelib tushgan murojaatlar Vazirlik tomonidan yoki uning murojaatlarni ko‘rib chiqish bo‘yicha majburiyatlar zimmasiga yuklatilgan mansabdor shaxsi tomonidan ko‘rib chiqiladi. Qo‘yilgan masalalarni hal etish Vazirlikning vakolat doirasiga kirmaydigan murojaatlar besh kunlik muddatdan kechiktirmay tegishli organlarga yuborilib, bu haqda murojaat etuvchiga yozma yoxud elektron shaklda xabar qilinadi. Agar murojaatlarda ularni tegishli organlarga yuborish uchun zarur maʼlumotlar mavjud bo‘lmasa, bu murojaatlar murojaat etuvchiga besh kunlik muddatdan kechiktirmay asoslantirilgan tushuntirish bilan qaytariladi.
Murojaatni to‘liq, xolisona va o‘z vaqtida ko‘rib chiqish uchun qo‘shimcha maʼlumotlar, maʼlumotnomalar va materiallarga zarurat paydo bo‘lgan taqdirda, Vazirlikning mansabdor shaxsi murojaat etgan jismoniy yoki yuridik shaxsdan, shuningdek o‘z vakolatlari doirasida boshqa davlat organlaridan qo‘shimcha axborotni so‘rab olishi mumkin. Agar axborot davlat sirini yoki qonun bilan qo‘riqlanadigan boshqa sirni tashkil etuvchi maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan bo‘lmasa, jismoniy va yuridik shaxslarning huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlariga, jamiyat va davlat manfaatlariga zarar yetkazmasa, Vazirlik, uning mansabdor shaxslari o‘zlaridan so‘ralayotgan axborotni o‘n kun ichida taqdim etilishini taʼminlaydilar. Murojaatni ko‘rib chiqishda Vazirlik masʼullari, zarur hollarda, murojaat joyining o‘ziga borib ko‘rib chiqilishini taʼminlashi mumkin. Murojaat etuvchi yoki boshqa shaxs yo‘qligida murojaatni ko‘rib chiqish imkoni bo‘lmasa, ular Vazirlik mansabdor shaxsi tomonidan chaqirilishi mumkin. Chaqirilgan murojaat etuvchi kelmagan taqdirda, Vazirlikning mansabdor shaxsi murojaatni uning ishtirokisiz ko‘rib chiqish imkoni yo‘qligi haqida javob yuboradi. Murojaatga javobni Vazirlikning rahbari yoki boshqa vakolatli mansabdor shaxsi imzolaydi. Agar murojaatda qo‘yilgan masalalar xo‘jalik yurituvchi subyektlar faoliyatiga daxldor bo‘lsa, ularning vakillari murojaatni ko‘rib chiqishda ishtirok etish uchun davlat organlari tomonidan o‘z vakolatlari doirasida jalb etiladi. Agar murojaatni ko‘rib chiqishda xo‘jalik yurituvchi subyektlarning faoliyatini tekshirish, shu jumladan moliyaviy-xo‘jalik faoliyatini tekshirish (taftish qilish) zarurati yuzaga kelsa, tekshirish qonun hujjatlariga muvofiq amalga oshiriladi. Jismoniy va yuridik shaxslar o‘z murojaatlarini ular ko‘rib chiqilguniga qadar va ko‘rib chiqilayotgan vaqtda murojaat yuzasidan qaror qabul qilinguniga qadar yozma yoxud elektron shaklda ariza berish orqali qaytarib olish huquqiga ega. Murojaatni qaytarib olish haqidagi ariza Vazirlik tomonidan qonun buzilishlarini aniqlash va bartaraf etish bo‘yicha choralar ko‘rilishini istisno etmaydi.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish muddatlari
Ariza yoki shikoyat Vazirlikka kelib tushgan kundan eʼtiboran o‘n besh kun ichida, qo‘shimcha o‘rganish va (yoki) tekshirish, qo‘shimcha hujjatlarni so‘rab olish talab etilganda esa bir oygacha bo‘lgan muddatda ko‘rib chiqiladi. Ariza va shikoyatlarni ko‘rib chiqish uchun tekshirish o‘tkazish, qo‘shimcha materiallar so‘rab olish yoxud boshqa chora-tadbirlar ko‘rish zarur bo‘lgan hollarda, ularni ko‘rib chiqish muddatlari Vazirlik rahbari tomonidan istisno tariqasida uzog‘i bilan bir oyga uzaytirilishi mumkin, bu haqda murojaat etuvchiga xabar qilinadi. Taklif Vazirlikka kelib tushgan kundan eʼtiboran bir oygacha bo‘lgan muddatda ko‘rib chiqiladi, qo‘shimcha o‘rganishni talab etadigan takliflar bundan mustasno, bu haqda taklifni kiritgan jismoniy yoki yuridik shaxsga o‘n kunlik muddatda yozma shaklda xabar qilinadi.
Murojaatlarni ko‘rmay qoldirish
Quyidagi murojaatlar ko‘rib chiqilmaydi:
anonim murojaatlar;
jismoniy va yuridik shaxslarning vakillari orqali berilgan murojaatlar, ularning vakolatini tasdiqlovchi hujjatlar mavjud bo‘lmagan taqdirda;

Уважаемый пользователь, в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» Вы имеете право обращаться в Министерство Инвестиций, промышленности и торговли с заявлениями, предложениями и жалобами.
Перед обращением в Министерство рекомендуется ознакомиться с функциями и задачами Министерства. В этом вам поможет постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-4135 «Об организации деятельности Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан».
Министерство рассматривает обращения в порядке, установленном Законом №ЗРУ-445. Ниже вы можете ознакомиться с порядком рассмотрения обращений в действующем законодательстве и получить информацию.
Обращения граждан могут быть в виде заявлений, предложений или жалоб.
Заявление — обращение граждан с просьбой об оказании содействия в реализации их прав, свобод и законных интересов.
Предложение — обращение граждан, содержащее рекомендации по совершенствованию государственной и общественной деятельности.
Жалоба — обращение граждан с требованием о восстановлении нарушенных прав, свобод и законных интересов.
Обращения имеют одинаковое значение независимо от их вида и формы.
Порядок подачи обращения
Заявления, предложения и жалобы граждан подаются непосредственно государственному органу, в полномочия которого входит разрешение поставленных в них вопросов, либо вышестоящему в порядке подчиненности органу.
Физические и юридические лица иностранных государств, лица без гражданства вправе обращаться в государственные органы, организации и к их должностным лицам Республики Узбекистан в соответствии с настоящим Законом.
Физические и юридические лица вправе подать заявление, предложение и жалобу лично, а также уполномочить на это своего представителя либо направить обращение в электронной форме.
В интересах несовершеннолетних и недееспособных лиц заявление, предложение и жалоба могут подаваться их представителями в порядке, предусмотренном законодательством.
К заявлению, предложению и жалобе могут прилагаться имеющиеся у гражданина решения (или их копии), ранее принятые по ним, а также другие документы, необходимые для рассмотрения заявления, предложения и жалобы. Эти документы не возвращаются, за исключением случаев, когда заявитель обратился с письменным заявлением об их возвращении.
При направлении заявления в другой государственный орган к нему должны быть приложены указанные документы.
Сроки подачи обращений
Сроки подачи заявлений, предложений и жалоб гражданами не устанавливаются. В отдельных случаях может быть установлен срок подачи заявления, предложения и жалобы в соответствующие государственные органы, если это обусловлено возможностями органа по рассмотрению заявления, предложения и жалобы, необходимостью своевременной реализации прав и свобод граждан, обеспечением защиты их законных интересов, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами.
Заявление или жалоба вышестоящему в порядке подчиненности органу может быть подана не позднее одного года с момента, когда гражданину стало известно о совершении действия (бездействия) или принятии решения, нарушающих его права, свободы и законные интересы. Пропущенный по уважительной причине срок восстанавливается государственным органом, рассматривающим заявление или жалобу.
Порядок рассмотрения обращений
Поступившие в Министерство обращения рассматриваются Министерством или его должностным лицом, ответственным за рассмотрение обращений. Решение вопросов Обращения, не отнесенные к компетенции Министерства, в пятидневный срок направляются в соответствующие органы, о чем заявитель уведомляется в письменной или электронной форме. В случае отсутствия в заявлениях необходимых сведений для направления их в соответствующие органы, эти заявления возвращаются заявителю с мотивированным объяснением не позднее пяти дней.
В случае необходимости дополнительных сведений, справок и материалов для полного, объективного и своевременного рассмотрения обращения должностное лицо Министерства вправе запросить дополнительные сведения у физического или юридического лица, к которому он обратился, а также у иных государственных органов в пределах их полномочий. Если информация не содержит сведений, составляющих государственную или иную охраняемую законом тайну, не наносит ущерба правам, свободам и законным интересам физических и юридических лиц, интересам общества и государства, Министерство и его должностные лица обеспечивают предоставление запрашиваемой информации в течение десяти дней. При рассмотрении обращения должностные лица Министерства могут в необходимых случаях обеспечить рассмотрение обращения на месте. При невозможности рассмотрения обращения в отсутствие заявителя или иного лица они могут быть вызваны должностным лицом Министерства. В случае неявки вызванного заявителя должностное лицо Министерства направляет ответ о том, что рассмотрение заявления без его участия невозможно. Ответ на обращение подписывается руководителем Министерства или иным уполномоченным должностным лицом. Если вопросы, затронутые в обращении, касаются деятельности хозяйствующих субъектов, их представители привлекаются к рассмотрению обращения государственными органами в пределах своих полномочий. Если в ходе рассмотрения обращения возникнет необходимость проверки деятельности хозяйствующих субъектов, в том числе финансово-хозяйственной деятельности, проверка будет проведена в соответствии с законодательством. Физические и юридические лица вправе отозвать свои обращения путем подачи письменного или электронного заявления до их рассмотрения и до принятия решения по обращению. Заявление об отзыве заявления не исключает принятия Министерством мер по выявлению и устранению нарушений законодательства.
Сроки рассмотрения обращений
Заявление или жалоба рассматриваются в течение пятнадцати дней со дня их поступления в Министерство, а в случае обращения с запросом о дополнительном изучении и (или) проверке дополнительные документы рассматриваются в срок до одного месяца. В случаях, когда необходимо провести проверку, истребовать дополнительные материалы или принять иные меры по рассмотрению заявлений и жалоб, сроки их рассмотрения могут быть в порядке исключения продлены на один месяц главой Министерства, о чем заявитель будет уведомлен. Предложение рассматривается в течение одного месяца со дня его поступления в Министерство, за исключением предложений, требующих дополнительной проработки, о чем физическое или юридическое лицо, внесшее предложение, уведомляется в письменной форме в десятидневный срок.
В каких случаях обращения не рассматриваются
Не будут рассматриваться следующие заявки:
анонимные обращения;
заявления, поданные через представителей физических и юридических лиц, при отсутствии документов, подтверждающих их полномочия;