ИССВда “Аёллар клуби”нинг навбатдаги тренинги бўлиб ўтди
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги бошқарув соҳасида аёлларнинг рақобатбардошлигини ошириш, вазирликнинг бошқарув ходимлари ўртасида гендер тенглигига эришиш мақсадида ташкил қилинган “Аёллар клуби” доирасида мунтазам равишда машғулотлар ўтказмоқда.
Клубнинг навбатдаги меҳмони сертификатга эга психолог, бизнес-мураббий, “НАШ психолог” телеграм-каналининг асосчиси Алишер Низамов бўлди. У ҳамкасблар билан муносабатларни ўрнатиш ва жамоадаги низоларни бошқаришнинг ўзига хос хусусиятлари ҳақида гапириб берди.
Тренинг давомида низоларни бошқариш ва жамоада муносабатларни тўғри ўрнатиш қобилияти муваффақиятли фаолиятнинг калити эканлиги таъкидланди.
“Кўпинча можароли ҳолат фақат салбий таъсирга эга бўлиб туюлади, аммо унинг ижобий томонлари ҳам бўлиши мумкин. Агар зиддият натижага йўналтирилган бўлса, у, одатда, янги ғояларни, турли хил муаммоларни ҳал қилиш йўлларини яратади, жамоани янада яхлит бўлиб ҳаракатланишига олиб келади. Раҳбарнинг вазифаси зарарли можарони ижобий натижа берувчи можарога айлантиришни ўрганишдир”, - дейди Алишер Низамов.
Тренинг давомида Клуб иштирокчилари можаронинг асосий таркибий қисмлари ва тушунчалари билан танишдилар, шунингдек, можароли вазиятларни ҳал қилишнинг турли усулларидан амалда фойдаланишни ўргандилар.
Бундан ташқари, жамоавий можаронинг энг ҳалокатли сабабларидан бири шундаки, ўзларининг нуқтаи назарини ифода этишдан уяладиган ва бошқа жамоа аъзоларидан қўрқадиган одамлар ўзларини эшитилаётганини ҳис қилмайдилар. Бу эса натижаларга эришишда иштирок этиш ва ҳисобдорликни пасайтиради. Тадқиқотлар шуни кўрсатадики, турли нуқтаи назарларни қабул қила оладиган жамоалар аслида яхшироқ қарор қабул қилишади.
Кўпчилигимиз, можаро стрессни келтириб чиқаради, деб ўйлайди ва уни камайтириш йўлини топишни хоҳлайди, аммо малакали жамоалар можародан қочишмайди, улар уни бошқаришни ўрганадилар.
Зиддиятларни бошқаришда энг яхши ечим – бу можарога жавоб бериш тизимини яхшироқ тушуниш ва бошқаришдир.
Шуни қўшимча қилиш керакки, “Аёллар клуби”нинг Иш дастури 6 ойга мўлжалланган бўлиб, турли соҳалар мутахассислари билан мунтазам учрашувларни ўз ичига олади. Унинг натижаларига кўра, иштирокчилар тегишли сертификатга эга бўладилар.

Очередной тренинг «Женского клуба» состоялся в МИИТ
Министерство инвестиций, промышленности и торговли проводит регулярные тренинги в рамках «Женского клуба», созданного в целях повышения конкурентоспособности женщин в сфере управления, достижения гендерного равенства среди управленческого состава ведомства.
В этот раз гостем Клуба стал дипломированный психолог, бизнес-тренер, основатель телеграм-канала «НАШ психолог» Алишер Низамов, рассказавший об особенностях установления взаимоотношений с коллегами и об управлении конфликтами в коллективе.
В ходе тренинга подчеркивалось, что залогом успешной работы является умение управлять конфликтами и грамотно выстраивать взаимоотношения внутри коллектива.
«Зачастую кажется, что конфликт несет в себе только отрицательный эффект, однако, он может иметь и положительные стороны. Если конфликт продуктивный, то он, как правило, создает новые идеи, альтернативы решения различных проблем, приводит команду к более сплоченному взаимодействию. Задача лидера – научиться трансформировать деструктивный конфликт в продуктивный», – отметил Алишер Низамов.
На тренинге участницы Клуба познакомились с основными составляющими и понятиями конфликта, а также научились на практике использовать различные способы разрешения конфликтных ситуаций.
Кроме того, одна из наиболее деструктивных причин командного конфликта заключается в том, что, люди, стесняющиеся выражать свою уникальную точку зрения и испытывающие страх перед другими членами команды, не чувствуют, что их слышат, что снижает вовлеченность и подотчетность в достижении результатов. Исследования показывают, что команды, разделяющие разные точки зрения, на самом деле принимают более правильные решения.
Многие из нас, для кого конфликт вызывает стресс, просто хотят найти способ уменьшить его, но эффективные команды не избегают конфликта, они учатся управлять им.
Лучшим решением в управлении конфликтом является лучше понять и управлять своей собственной системой реагирования на сам конфликт.
Добавим, что Программа работы «Женского клуба» включает в себя регулярные встречи со специалистами из разных сфер и рассчитана на 6 месяцев. По ее итогам участницы получат соответствующий сертификат.