ИССВда “Аёллар клуби”нинг навбатдаги тренинги бўлиб ўтди
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги бошқарув соҳасида аёлларнинг рақобатбардошлигини ошириш, вазирликнинг бошқарув ходимлари ўртасида гендер тенглигига эришиш мақсадида ташкил қилинган “Аёллар клуби” доирасида мунтазам равишда машғулотлар ўтказмоқда.
Клубнинг навбатдаги меҳмони сертификатга эга психолог, бизнес-мураббий, “НАШ психолог” телеграм-каналининг асосчиси Алишер Низамов бўлди. У ҳамкасблар билан муносабатларни ўрнатиш ва жамоадаги низоларни бошқаришнинг ўзига хос хусусиятлари ҳақида гапириб берди.
Тренинг давомида низоларни бошқариш ва жамоада муносабатларни тўғри ўрнатиш қобилияти муваффақиятли фаолиятнинг калити эканлиги таъкидланди.
“Кўпинча можароли ҳолат фақат салбий таъсирга эга бўлиб туюлади, аммо унинг ижобий томонлари ҳам бўлиши мумкин. Агар зиддият натижага йўналтирилган бўлса, у, одатда, янги ғояларни, турли хил муаммоларни ҳал қилиш йўлларини яратади, жамоани янада яхлит бўлиб ҳаракатланишига олиб келади. Раҳбарнинг вазифаси зарарли можарони ижобий натижа берувчи можарога айлантиришни ўрганишдир”, - дейди Алишер Низамов.
Тренинг давомида Клуб иштирокчилари можаронинг асосий таркибий қисмлари ва тушунчалари билан танишдилар, шунингдек, можароли вазиятларни ҳал қилишнинг турли усулларидан амалда фойдаланишни ўргандилар.
Бундан ташқари, жамоавий можаронинг энг ҳалокатли сабабларидан бири шундаки, ўзларининг нуқтаи назарини ифода этишдан уяладиган ва бошқа жамоа аъзоларидан қўрқадиган одамлар ўзларини эшитилаётганини ҳис қилмайдилар. Бу эса натижаларга эришишда иштирок этиш ва ҳисобдорликни пасайтиради. Тадқиқотлар шуни кўрсатадики, турли нуқтаи назарларни қабул қила оладиган жамоалар аслида яхшироқ қарор қабул қилишади.
Кўпчилигимиз, можаро стрессни келтириб чиқаради, деб ўйлайди ва уни камайтириш йўлини топишни хоҳлайди, аммо малакали жамоалар можародан қочишмайди, улар уни бошқаришни ўрганадилар.
Зиддиятларни бошқаришда энг яхши ечим – бу можарога жавоб бериш тизимини яхшироқ тушуниш ва бошқаришдир.
Шуни қўшимча қилиш керакки, “Аёллар клуби”нинг Иш дастури 6 ойга мўлжалланган бўлиб, турли соҳалар мутахассислари билан мунтазам учрашувларни ўз ичига олади. Унинг натижаларига кўра, иштирокчилар тегишли сертификатга эга бўладилар.

The next training of the "Women's Club" took place at the MIIT
The Ministry of Investment, industry and trade conducts regular trainings within the framework of the "Women's Club", created in order to increase the competitiveness of women in the field of management, to achieve gender equality among the management staff of the department.
This time, the guest of the Club was a certified psychologist, business coach, founder of the telegram channel "OUR psychologist" Alisher Nizamov, who told about the peculiarities of establishing relationships with colleagues and managing conflicts in the team.
During the training, it was emphasized that the key to successful work is the ability to manage conflicts and competently build relationships within the team.
"It often seems that the conflict has only a negative effect, however, it can have positive sides. If the conflict is productive, it usually creates new ideas, alternatives to solving various problems, leads the team to a more cohesive interaction. The task of a leader is to learn how to transform a destructive conflict into a productive one," Alisher Nizamov said.
During the training, the participants of the Club got acquainted with the main components and concepts of conflict, and also learned how to use various ways of resolving conflict situations in practice.
In addition, one of the most destructive causes of team conflict is that people who are embarrassed to express their unique point of view and are afraid of other team members do not feel that they are being heard, which reduces engagement and accountability in achieving results. Research shows that teams sharing different points of view actually make better decisions.
Many of us, for whom conflict causes stress, just want to find a way to reduce it, but effective teams do not avoid conflict, they learn to manage it.
The best solution in conflict management is to better understand and manage your own system of responding to the conflict itself.
It should be added that the work program of the "Women's Club" includes regular meetings with specialists from different fields and is designed for 6 months. According to its results, the participants will receive a corresponding certificate.