O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI KONSTITUTSIYASI
Mazkur yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi 2023-yil 30-aprel kuni o‘tkazilgan O‘zbekiston Respublikasi referendumida umumxalq ovoz berish orqali qabul qilingan.
MUQADDIMA
Biz, O‘zbekistonning yagona xalqi,
inson huquq va erkinliklariga, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga, davlat suvereniteti prinsiplariga sodiqligimizni tantanali ravishda e’lon qilib,
demokratiya, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik g‘oyalariga sadoqatimizni namoyon qilib,
inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni va qadr-qimmati oliy qadriyat hisoblanadigan insonparvar demokratik davlatni, ochiq va adolatli jamiyatni barpo etish borasida hozirgi va kelajak avlodlar oldidagi yuksak mas’uliyatimizni anglagan holda,
davlatchiligimiz rivojining uch ming yildan ziyod tarixiy tajribasiga, shuningdek jahon sivilizatsiyasiga beqiyos hissa qo‘shgan buyuk ajdodlarimizning ilmiy, madaniy va ma’naviy merosiga tayanib,
mamlakatimizning bebaho tabiiy boyliklarini ko‘paytirishga hamda hozirgi va kelajak avlodlar uchun asrab-avaylashga hamda atrof-muhit musaffoligini saqlashga astoydil ahd qilib,
xalqaro huquqning umume’tirof etilgan prinsip va normalariga asoslangan holda,
O‘zbekistonning jahon hamjamiyati, eng avvalo, qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlarini hamkorlik, o‘zaro qo‘llab-quvvatlash, tinchlik va totuvlik asosida mustahkamlash hamda rivojlantirishga intilib,
fuqarolarning munosib hayot kechirishini, millatlararo va konfessiyalararo totuvlikni, ko‘p millatli jonajon O‘zbekistonimizning farovonligini va gullab-yashnashini ta’minlashni maqsad qilgan holda,
ushbu Konstitutsiyani qabul qilamiz va e’lon qilamiz.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining to‘liq matni bilan havolasi orqali (https://lex.uz/docs/-6445145)

THE CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
The present new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan was adopted by popular vote at the referendum of the Republic of Uzbekistan held on April 30, 2023.
PREAMBLE
We, united people of Uzbekistan:
solemnly declaring our adherence to human rights and freedoms, national and universal values, principles of state sovereignty,
affirming our commitment to the ideals of democracy, freedom and equality, social justice and solidarity,
aware of our ultimate responsibility to the present and the future generations for building a humane democratic state, an open and just society in which the person, human life, freedom, honor and dignity are the highest value,
relying on more than three millennia-long historical experience in the development of our statehood, as well as the scientific, cultural and spiritual heritage of the great ancestors who made an invaluable contribution to world civilization,
being determined to multiply and protect for present and future generations the invaluable natural wealth of the country and to preserve a healthy environment,
based on the generally accepted norms of the international law,
striving to strengthen and develop friendly relations of Uzbekistan with the world community, primarily, with neighboring states on the basis of cooperation, mutual support, peace and harmony,
aiming to ensure a decent life for citizens, interethnic and interfaith harmony, well-being and prosperity of the multinational native Uzbekistan,