O‘zbekiston Respublikasining 2014 yil 5 may, O‘RQ-369-sonli «Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risida»gi Qonuniga asosan:
Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining faoliyati to‘g‘risida axborot olishga doir so‘rov (bundan buyon matnda so‘rov deb yuritiladi) axborotdan foydalanuvchining davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyati to‘g‘risida axborot taqdim etish haqida ushbu organlarga va (yoki) ularning mansabdor shaxslariga yo‘llanadigan og‘zaki yoki yozma shakldagi (shu jumladan elektron hujjat shaklidagi) talabidir.
Axborotdan foydalanuvchining so‘rovi ro‘yxatdan o‘tkazilgan kundan eʼtiboran ko‘pi bilan o‘n besh kunlik muddatda ko‘rib chiqiladi.
Ommaviy axborot vositasining O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi faoliyati to‘g‘risida axborot olishga doir, shuningdek mansabdor shaxslarning intervyusini tashkil etish to‘g‘risidagi so‘rovi ko‘pi bilan besh kunlik muddatda ko‘rib chiqiladi.
Elektron axborot-so‘rov yuborish uchun press@mift.uz manzilga so‘rov yuborish lozim.
Vazirlik tomonidan so‘rovni ko‘rib chiqish muddatlari va tartibi Axborotdan foydalanuvchining so‘rovi yozma, og‘zaki va elektron ko‘rinishda qabul qilinadi.
Axborotdan foydalanuvchining so‘rovi ro‘yxatdan o‘tkazilgan kundan eʼtiboran ko‘pi bilan besh kunlik muddatda ko‘rib chiqiladi.
Ommaviy axborot vositasining Vazirlik faoliyati to‘g‘risida axborot olishga doir, shuningdek mansabdor shaxslarning intervyusini tashkil etish to‘g‘risidagi so‘rovi ko‘pi bilan yetti kunlik muddatda ko‘rib chiqiladi.
Rasmiy nashrlarda, ommaviy axborot vositalarida eʼlon qilingan (chop etilgan) yoxud rasmiy veb-saytda joylashtirilgan axborot so‘ralganda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi so‘rovga beriladigan javobda so‘ralayotgan axborot eʼlon qilingan (chop etilgan) rasmiy nashrning, ommaviy axborot vositasining nomi, chiqarilish sanasi hamda raqamini va (yoki) so‘ralayotgan axborot joylashtirilgan rasmiy veb-sayt elektron manzilini ko‘rsatgan holda havola berishi mumkin.
Agar Vazirlik tomonidan qabul qilib olingan so‘rov bo‘yicha davlat hokimiyati va boshqaruvining boshqa organlari vakolatlari to‘g‘risidagi maʼlumotlarga ega bo‘lmasa, axborotdan foydalanuvchiga so‘rov ro‘yxatdan o‘tkazilgan kundan eʼtiboran besh ish kuni ichida tegishli javob yuboriladi. So‘rov rad etilgan taqdirda axborotdan foydalanuvchiga asoslantirilgan javob yuboriladi.

Согласно Закону Республики Узбекистан от 5 мая 2014 года №ОРК-369 «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления»:
Запрос на получение информации о деятельности органов государственной власти и управления (далее - запрос) заключается в направлении устного или письменного (в том числе электронный документ) запроса этим органам и (или) их должностным лицам для предоставления информации о деятельности органов государственной власти и управления пользователя информации.
Запрос пользователя информации будет рассмотрен в течение пятнадцати дней с момента регистрации.
Запрос средств массовой информации на получение информации о деятельности Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, а также на организацию интервью должностных лиц будет рассмотрен в срок не более пяти дней.
Для отправки электронного информационного запроса отправьте запрос на почту press@miit.uz.
Сроки и порядок рассмотрения запроса Министерством
Запрос пользователя информации принимается в письменной, устной и электронной форме.
Запрос пользователя информации будет рассмотрен в течение пяти дней с момента регистрации.
Запрос СМИ на получение информации о деятельности Министерства, а также на организацию интервью с должностными лицами будет рассмотрен в срок не более семи дней.
При запросе информации, опубликованной в официальных изданиях, средствах массовой информации или размещенной на официальном веб-сайте, Министерство инвестиций, промышленности и торговли в ответе на запрос указывает наименование, дату и номер официального издания, СМИ, в которых опубликована запрашиваемая информация, и (или) официальный веб-сайт, на котором размещена запрашиваемая информация с указанием адреса электронной почты.
В случае отсутствия в полученном Министерством запросе сведений о полномочиях иных органов государственной власти и управления, пользователю информации в течение пяти рабочих дней со дня регистрации запроса будет направлен соответствующий ответ. В случае отклонения запроса пользователю информации будет направлен аргументированный ответ.