Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasida 24 ta maxsus iqtisodiy zonalar (MIZ) mavjud bo‘lib, ulardan 23 tasi sanoat, 1 tasi qishloq xo‘jaligi ixtisoslashgan.
2008-yildan 2022-yilgacha bo‘lgan davrda maxsus iqtisodiy zonalar hududlarida 3,2 milliard dollarlik jami 604 ta loyihalar amalga oshirildi. Umumiy summadan 896,9 mln dollarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar tashkil etadi. Loyihalar hisobiga 55 mingga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratildi. Ushbu loyihalarning eng yirigi Angren EIZ (1038,2 mln dollarlik 84 ta loyiha), “Navoiy” EIZ (495,0 mln dollarlik 73 ta loyiha), “Urgut” EIZ (335,9 mln dollarlik 77 ta loyiha), va “Qo‘qon” EIZda (280,2 mln dollarlik 84 ta loyiha) amalga oshirildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda EIZ ishtirokchi korxonalar 13,7 trln so‘mlik 500 turdan ortiq sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarib, 283,1 mln dollarlik mahsulotlarni eksport qildilar, 2022-yildagi ko‘rsatkichga nisbatan 114 foizga oshdi.
Erkin iqtisodiy zonalar rivojlanishini tartibga soluvchi meʼyoriy-huquqiy bazani takomillashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borildi. Xususan, “Maxsus iqtisodiy zonalar to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni qabul qilindi. Hujjat bilan EIZlarni yaratish, ular faoliyat ko‘rsatishining muddatini uzaytirish va tugatish, chegaralarini o‘zgartirish tartibi belgilandi hamda ularni boshqarish tizimi, shuningdek, EIZ ishtirokchilarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi qayta ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, hujjatda MIZ hududida infratuzilma obyektlarini qurish yoki qayta taʼmirlash ishlari markazlashtirilgan hamda nomarkazlashtirilgan manbalar hisobidan moliyalashtirilishi mumkinligi nazarda tutilgan.
MIZlarni zarur infratuzilma bilan taʼminlash ularning samarali ishlashi va yangi investorlar va tadbirkorlarni o‘z hududlarida loyihalarni amalga oshirishga jalb qilishning asosiy omili hisoblanadi. Shu munosabat bilan, 2023 yilda mavjud EIZni muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulash bo‘yicha ishlarni bajarish uchun 847 mlrd so‘m ajratish rejalashtirilgan.
Xususan, bu MIZdagi investitsiya faoliyatining ijobiy prognozlari bilan bog‘liq. 2023-yilda Respublikaning erkin iqtisodiy zonalarida qiymati 983,6 mln dollarlik 86 ta yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalarni amalga oshirish natijasida 128 yangi turdagi sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi va 13 ta ming yangi ish o‘rinlari yaratiladi.

Currently, 24 special economic zones (SEZs) are functioning in the Republic of Uzbekistan, 23 of which specialize in industry and 1 in agriculture.
In total, from 2008 to 2022, 604 projects worth US$3.2 BN were implemented in the territories of special economic zones, of which direct foreign investments amounted to about US$896.9 MM. As a result, about 55 thousand new jobs were created. The largest of these projects were implemented in Angren FEZ (84 projects worth US$1,038.2 MM), Navoi FEZ (73 projects worth US$495 MM), Urgut FEZ (77 projects worth US$335.9 MM) and Kokand FEZ (84 projects worth US$280.2 MM).
In the period under review, FEZ member enterprises produced over 500 types of industrial products worth 13.7 TN UZS and exported products worth US$283.1 MM, a growth of 114% compared to the same indicator of 2022.
A large-scale work was carried out to improve the legal and regulatory framework governing the development of free economic zones. Thus, the Law of the Republic of Uzbekistan "On Special Economic Zones" was adopted, which provides for the procedures of establishing, extending the term of operation and liquidation of free economic zones, changing their borders, revising the system of their management, as well as the procedures for registration of their participants.
In addition, the document stipulates that financing of construction or reconstruction of infrastructure facilities on the territory of a SEZ may be financed from both centralized and non-centralized sources.
Providing SEZs with the necessary infrastructure is a key factor in their effective functioning and attracting new investors and entrepreneurs to implement projects on their territory. In this regard, it is planned to allocate 847 BN UZS in 2023 to carry out works on connecting existing SEZs to engineering and communication networks.
In particular, it is conditioned by positive forecast of investment activity in FEZs: in 2023, 86 new investment projects worth US$983.6 MM are planned to be realized in free economic zones of Uzbekistan. As a result of the implementation of these projects, the production of 128 new types of industrial products will be mastered and 13 thousand new jobs will be created.