Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasida 24 ta maxsus iqtisodiy zonalar (MIZ) mavjud bo‘lib, ulardan 23 tasi sanoat, 1 tasi qishloq xo‘jaligi ixtisoslashgan.
2008-yildan 2022-yilgacha bo‘lgan davrda maxsus iqtisodiy zonalar hududlarida 3,2 milliard dollarlik jami 604 ta loyihalar amalga oshirildi. Umumiy summadan 896,9 mln dollarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar tashkil etadi. Loyihalar hisobiga 55 mingga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratildi. Ushbu loyihalarning eng yirigi Angren EIZ (1038,2 mln dollarlik 84 ta loyiha), “Navoiy” EIZ (495,0 mln dollarlik 73 ta loyiha), “Urgut” EIZ (335,9 mln dollarlik 77 ta loyiha), va “Qo‘qon” EIZda (280,2 mln dollarlik 84 ta loyiha) amalga oshirildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda EIZ ishtirokchi korxonalar 13,7 trln so‘mlik 500 turdan ortiq sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarib, 283,1 mln dollarlik mahsulotlarni eksport qildilar, 2022-yildagi ko‘rsatkichga nisbatan 114 foizga oshdi.
Erkin iqtisodiy zonalar rivojlanishini tartibga soluvchi meʼyoriy-huquqiy bazani takomillashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borildi. Xususan, “Maxsus iqtisodiy zonalar to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni qabul qilindi. Hujjat bilan EIZlarni yaratish, ular faoliyat ko‘rsatishining muddatini uzaytirish va tugatish, chegaralarini o‘zgartirish tartibi belgilandi hamda ularni boshqarish tizimi, shuningdek, EIZ ishtirokchilarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi qayta ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, hujjatda MIZ hududida infratuzilma obyektlarini qurish yoki qayta taʼmirlash ishlari markazlashtirilgan hamda nomarkazlashtirilgan manbalar hisobidan moliyalashtirilishi mumkinligi nazarda tutilgan.
MIZlarni zarur infratuzilma bilan taʼminlash ularning samarali ishlashi va yangi investorlar va tadbirkorlarni o‘z hududlarida loyihalarni amalga oshirishga jalb qilishning asosiy omili hisoblanadi. Shu munosabat bilan, 2023 yilda mavjud EIZni muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulash bo‘yicha ishlarni bajarish uchun 847 mlrd so‘m ajratish rejalashtirilgan.
Xususan, bu MIZdagi investitsiya faoliyatining ijobiy prognozlari bilan bog‘liq. 2023-yilda Respublikaning erkin iqtisodiy zonalarida qiymati 983,6 mln dollarlik 86 ta yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalarni amalga oshirish natijasida 128 yangi turdagi sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi va 13 ta ming yangi ish o‘rinlari yaratiladi.

В настоящее время в Республике Узбекистан функционируют 24 специальных экономических зон (МЭЗ), 23 из которых специализируются на сфере промышленности, 1 – на сельском хозяйстве.
Всего в период с 2008 года по 2022 года на территориях специальных экономических зон реализовано 604 проектов на сумму 3,2 млрд долларов, из которых прямые иностранные инвестиции составляют порядка 896,9 млн долларов, за счет которых было создано около 55 тысяч новых рабочих мест. Наиболее крупные из этих проектов реализованы в СЭЗ “Ангрен” (84 проекта на сумму 1038,2 млн долларов), СЭЗ “Навои” (73 проектов на сумму 495,0 млн долларов), СЭЗ “Ургут” (77 проекта на сумму 335,9 млн долларов) и СЭЗ “Коканд” (84 проектов на сумму 280,2 млн долларов).
В рассматриваемый период предприятиями-участниками СЭЗ было произведено свыше 500 видов промышленной продукции на сумму 13,7 трлн сумов и экспортировано продукции на 283,1 млн долларов, составило рост в 114% по отношению к аналогичному показателю 2022 года.
Была проведена масштабная работа по совершенствованию нормативно-правовой базы, регулирующей развитие свободных экономических зон. Так, принят Закон Республики Узбекистан “О специальных экономических зонах”, которым установлены порядок создания, продления срока функционирования и ликвидации МЭЗ, изменения их границ, пересмотрены система их управления, а также процедуры регистрации их участников.
Кроме того, документом предусматривается, что финансирование строительства или реконструкции объектов инфраструктуры на территории МЭЗ может осуществляться как за счет централизованных, так и за счет нецентрализованных источников.
Обеспечение МЭЗ необходимой инфраструктурой является ключевым фактором их эффективного функционирования и привлечения новых инвесторов и предпринимателей к реализации проектов на их территории. В связи с этим, в 2023 году запланировано выделение 847 млрд сумов для проведения работ по подключению действующих МЭЗ к инженерно-коммуникационным сетям.
В частности, это обусловлено положительным прогнозом инвестиционной активности в МЭЗ: в 2023 году в свободных экономических зонах Республики планируется реализовать 86 новых инвестиционных проекта на сумму 983,6 млн долларов. В результате реализации данных проектов будет освоен выпуск 128 новых видов промышленной продукции и создано 13 тысяч новых рабочих мест.