Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida "O'zbekiston hududlarining investitsiya salohiyati" mavzusida pitch-sessiya bo'lib o'tdi.
Tadbirda mamlakatning turli hududlari vakillari ishtirok etishdi, ular har bir mintaqaning investitsiya salohiyatini namoyish etdilar va investitsiya qilish uchun aniq loyihalarni taklif qildilar.
Moderator sifatida Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi direktori Murat Mirzayev ishtirok etdi. Har bir spiker taqdimotida o'z mintaqasiga investitsiya kiritish imkoniyatlari va istiqbollarini tasvirlab berdi va tadbir ishtirokchilarining savollariga javob berdi.
Murat Mirzayev shunday dedi: "Biz endi paxta sotmaymiz. Barcha paxta O'zbekistonda qayta ishlanadi. Biz ip va kiyim-kechak bilan savdo qilamiz, lekin paxta emas".
Mirzayevning so'zlariga ko'ra, barcha mintaqalarda yoshlar uchun maxsus mo'ljallangan iqtisodiy zonalar, kichik sanoat parklari tashkil etilgan. Barcha zarur infratuzilma sharoitlari, shuningdek, uskunalarni o'rnatish va ishlab chiqarish jarayonini boshlash kerak bo'lgan tayyor xonalar bilan ta'minlangan.
Mirzayev mehnat bozoridagi vaziyatdan ham xavotirini bildirdi: "Texnologiyaning rivojlanishi tufayli ko'p odamlar ishsiz qolmoqda, shuning uchun biz ularga qayta malaka oshirish va keyingi ishga joylashish imkoniyatini berishimiz kerak", dedi u.
Farg'ona viloyati hokimining o'rinbosari Iqboljon Ergashev o'z nutqida Yaponiya va Koreyaning bir qator yirik korporatsiyalari bilan muvaffaqiyatli hamkorlik qilib, hududning biznes va investitsiyalar sohasidagi yuqori salohiyati tasdiqlaganini ta'kidladi.
Ergashev investorlar uchun Farg'ona viloyatining bir qator afzalliklarini taqdim etdi:
- Hududimiz investitsiyalar uchun ulkan salohiyatga ega, bu uning rivojlanishi uchun juda muhim omil. Shu bilan birga, mintaqaning rivojlanishi unga jahon bozoriga kirishga va uning imkoniyatlarini ochishga yordam beradi. Bundan tashqari, viloyatning qulay geografik joylashuvi uni yanada rivojlantirish va statistikani yaxshilashga yordam beradi".
Jizzax viloyati hokimi o'rinbosari Nodir Nurmatov mintaqaning rivojlanish istiqbollari bilan o'rtoqlashdi: "Biz jalb qilingan investitsiyalar hajmini 1 milliard dollarga yetkazishga va kelgusi 5 yil ichida 4000 ga yaqin loyihani amalga oshirishni maqsad qilganmiz. Bazalt xomashyosidan mahsulot ishlab chiqaradigan  Markaziy Osiyoda yagona zavodimiz bor. Biz ishlab chiqarish liniyamizni kengaytirishni va jahon bozorida juda talabgir mahsulot bo'lgan bazalt matolarini ishlab chiqarishni boshlashni rejalashtirmoqdamiz".
Samarqand viloyati investitsiyalar, sanoat va savdo boshqarmasi boshlig'ining o'rinbosari Sheroz Sobirov ushbu mintaqaga investitsiya kiritishga arziydigan bir qator sabablarni sanab o'tdi:
- Birinchidan, bizda boy xomashyo bazasi mavjud bo'lib, u turli sohalarni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar yaratishi mumkin. Bundan tashqari, bizning hududimiz narx ustunligi bilan malakali ishchi kuchini taklif qilishi mumkin, bu tadbirkorlar uchun shubhasiz afzallikdir. Va nihoyat, "yashil shahar" dasturi doirasida biz ekologik barqarorlik va infratuzilmamizni rivojlantirishga katta e'tibor qaratamiz, bu esa biznes uchun qulay sharoit yaratadi.
Taqdimotda Xorazm viloyati hokimi o'rinbosari Sherzod Ismoilov xorijiy investorlarga 20 dan ortiq yo'nalishlarni o'z ichiga olgan 5 million dollarlik loyihalar portfelini taqdim etdi. Bundan tashqari, bu yil Xorazm viloyati 700 million dollardan ortiq investitsiya loyihasini jalb qilishni rejalashtirmoqda.
Pitch-sessiyada taqdim etilgan loyihalar orasida qishloq xo'jaligi, turizm, transport, axborot texnologiyalari va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlari sohasidagi loyihalar ham bor edi. Loyihalarning aksariyati mamlakat hududlarida infratuzilma va sanoatni rivojlantirish bilan bog'liq.

14 регионов Узбекистана готовы к инвестированию: результаты питч-сессии на инвестиционном форуме
В рамках Ташкентского международного инвестиционного форума состоялась питч-сессия на тему «Инвестиционный потенциал регионов Узбекистана».
В мероприятии приняли участие представители различных регионов страны, которые представили инвестиционный потенциал каждого региона и предложили конкретные проекты для инвестирования.
В роли модератора выступил Мурат Мирзаев, директор Агентства по привлечению иностранных инвестиций МИПТ. В своей презентации каждый спикер описал возможности и перспективы инвестирования в их регион, а также ответил на вопросы участников мероприятия.
Мурат Мирзаев отметил: «Мы больше не продаем хлопок. Весь хлопок перерабатывается в Узбекистане. Мы торгуем пряжей и одеждой, но не хлопком».
По словам М. Мирзаева, во всех регионах созданы экономические зоны, малые индустриальные парки, которые специально предназначены для молодежи. Были обеспечены все необходимые инфраструктурные условия, а также готовые помещения, где нужно только установить оборудование и начать производственный процесс.
М. Мирзаев также выразил свою обеспокоенность ситуацией на рынке труда: "В связи с развитием технологий многие люди остаются без работы, поэтому мы должны предоставить им возможность переквалификации и дальнейшего трудоустройства", - отметил он.
Во время своего выступления Икболжон Эргашев, заместитель хокима Ферганской области, подчеркнул, что регион уже успешно сотрудничает с рядом крупных японских и корейских корпораций, что подтверждает высокий потенциал региона в сфере бизнеса и инвестиций.
И. Эргашев представил для инвесторов ряд преимуществ Ферганской области:
- Регион обладает огромным потенциалом для инвестиций, что является крайне важным фактором для его развития. При этом, развитие области поможет ей выйти на мировой рынок и раскрыть свой потенциал. Кроме того, благоприятное географическое положение области может содействовать ее дальнейшему развитию и улучшению статистики."
Нодир Нурматов, заместитель хокима Джизакской области, поделился перспективами развития региона: «Мы стремимся довести объем привлеченных инвестиций до 1 млрд долларов и реализовать около 4000 проектов в ближайшие 5 лет. У нас единственный завод в Центральной Азии, который производит продукты из базальтового сырья. Мы планируем расширить нашу производственную линию и начать выпуск базальтовой ткани, которая является очень востребованным продуктом на мировом рынке.»
Шероз Собиров, заместитель начальника областного управления инвестиций, промышленности и торговли Самаркандской области, перечислил ряд причин, почему стоит инвестировать в этот регион:
- Во-первых, здесь имеется богатая сырьевая база, что может предоставить широкие возможности для развития различных отраслей. Кроме того, наша область может предложить квалифицированную рабочую силу с ценовым преимуществом, что является неоспоримым преимуществом для предпринимателей. Наконец, в рамках программы «Зеленый город» мы уделяем большое внимание экологической устойчивости и развитию нашей инфраструктуры, что создает благоприятные условия для бизнеса.
На презентации заместитель хокима Хорезмской области Шерзод Исмаилов представил зарубежным инвесторам портфолио проектов на 5 млн долларов, которое включает в себя более 20 направлений. Кроме того, в этом году Хорезмская область планирует привлечь инвестиционный проект на более чем 700 млн долларов.
В числе проектов, представленных на питч-сессии, были проекты в области сельского хозяйства, туризма, транспорта, информационных технологий и других отраслей экономики. Большинство проектов связано с развитием инфраструктуры и промышленности в регионах страны.