Misr savdo va sanoat vaziri bilan muzokaralar olib borildi
Joriy yilning 3-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Misr Arab Respublikasi savdo va sanoat vaziri Ahmad Solih bilan videokonferensiya tarzida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sanoat sohalarida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qilishga bag‘ishlangan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalari, xususan, Port-Said shahrida to‘qimachilik, charm va elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha O‘zbekiston korxonalarini joylashtirish uchun qo‘shma sanoat kooperatsiyasi va distributsiya markazini tashkil etish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi. Misr tomoni loyihalarni o‘z vaqtida samarali amalga oshirishga har tomonlama yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Savdo-sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Shu nuqtai nazardan, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan ikki mamlakat o‘rtasida Sanoat kooperatsiyasi va savdoni rivojlantirish dasturini, shuningdek, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni kelishish va tasdiqlashni tezlashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni faollashtirishga kelishildi.
Suhbat yakunida tomonlar hamkorlikning muhokama qilingan yo‘nalishlarini muvaffaqiyatli amalga oshirishga ko‘maklashishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shuningdek, ikki mamlakat Savdo-sanoat palatalari o‘rtasida qo‘shma ishbilarmonlar kengashini tashkil etish va joriy yil yozida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi doirasida Toshkent shahrida uning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish masalalari ham kelishib olindi.

A meeting was held with Minister of Trade and Industry of Egypt
On April 3 this year, Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, held a video conference meeting with Ahmed Saleh, Minister of Trade and Industry of the Arab Republic of Egypt, to discuss the current state of and prospects for expanding bilateral cooperation in trade, economic, investment and industrial sectors.
During the conversation, issues of development of investment cooperation were discussed. In particular, measures to create a joint center for industrial cooperation and distribution in Port Said to accommodate Uzbek enterprises for the production of textile, leather and electrical products was noted. The Egyptian side expressed readiness to provide comprehensive assistance to timely and effective implementation of projects.
The issues of trade and industrial cooperation development were discussed. In this context, it was noted that there is a significant potential for increasing the volume of bilateral trade. The parties reached an agreement to intensify joint efforts aimed at the early completion of the coordination and approval of the Program for the Development of Industrial Cooperation and Trade, as well as the Agreement on Preferential Trade between the two countries.
Following the conversation, the parties expressed mutual readiness to assist in the successful implementation of the discussed areas of cooperation. The issues of creating a joint Business Council between the Chambers of Commerce and Industry of the two countries and holding its first meeting within the framework of the Intergovernmental Commission meeting in Tashkent this summer were also agreed.