JICAning O‘zbekistondagi vakolatxonasining yangi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 26-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari etib tayinlangan Yoshibumi Bito bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tomonlar umumiy qiymati 3,5 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 11 ta loyihani o‘z ichiga olgan JICAning O‘zbekiston Respublikasidagi joriy investitsiya portfeli o‘sishining ijobiy dinamikasini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Loyihalar energetika, infratuzilmaviy rivojlanish, qishloq xo‘jaligi, ta’lim va tibbiyot kabi sohalarda amalga oshirilmoqda.
Laziz Kudratov xorijiy investitsiyalar hajmini oshirish, tarmoqlar va hududlarning sanoat salohiyatini ro‘yobga chiqarish, ichki va xalqaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, shuningdek, mamlakat energetika sektorini rivojlantirishga qaratilgan Yangi O‘zbekistonni strategik rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishda JICAning faol ishtirok etishi muhimligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar qo‘shma loyihalarni sifatli amalga oshirish va hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini rivojlantirishga qaratilgan yaqindan hamkorlik qilishni davom ettirishga kelishib oldilar.

A meeting was held with the new head of the JICA representative office in Uzbekistan
On June 26 this year, Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, held a meeting with Yoshibumi Bito, newly appointed head of the representative office of the Japan International Cooperation Agency (JICA) in Uzbekistan.
The parties noted with satisfaction the positive dynamics of growth in the volume of the current investment portfolio of JICA in the Republic of Uzbekistan, which includes 11 projects totaling more than $3.5 billion in such areas as energy, infrastructure development, agriculture, education and medicine.
Laziz Kudratov stressed the importance of JICA's active participation in the implementation of the strategic development goals of the New Uzbekistan aimed at increasing the volume of foreign investment, realizing the industrial potential of industries and regions, the growth of domestic and international trade, as well as the development of the energy sector in Uzbekistan.
Following the meeting, the parties agreed to continue active cooperation aimed at the qualitative implementation of current joint projects and the development of new areas of cooperation.