China Energy kompaniyasi O‘zbekistondagi faoliyatini kengaytirish niyatida
Joriy yilning 13-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning China Energy kompaniyasi Boshqaruvi raisi Song Xayliang bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishning bugungi holati va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun: China Energy 2017-yil noyabr oyida tashkil etilgan bo‘lib, bosh qarorgohi Pekinda joylashgan Xitoyning eng yirik energetika va tog‘-kon sanoati kompaniyasidir. U ko‘mir qazib olish, issiqlik, shamol, quyosh va gidroinshootlardan energiya ishlab chiqarish, shuningdek, neft-kimyo, temir yo‘l va dengiz transporti, logistika va moliya sohasida xizmatlar ko‘rsatishga ixtisoslashgan. Kompaniya dunyodagi eng yirik 100 ta kompaniyadan biri hisoblanadi, uning moliyaviy aylanmasi 240 milliard dollardan, xodimlari soni esa 338,5 ming kishidan oshadi. U dunyoning 147 ta davlatida o‘zining 206 ta filialiga ega.
Yig‘ilishda Qashqadaryo va Buxoro viloyatlarida umumiy quvvati 1000 MVtga teng bo‘lgan fotoelektr stansiyalari va Samarqand viloyatida quvvati 3 million tonna bo‘lgan sement zavodini qurish loyihalarini amalga oshirilishi atroflicha ko‘rib chiqildi.
Tomonlar ushbu obyektlarni imkon qadar tezroq ishga tushirish muhimligini ta’kidlab, joriy yilda 400 MVt quvvatga ega fotoelektr stansiyalari va sement zavodini, qolgan 600 MVt quvvatlarni keyingi yil oxirigacha ishga tushirish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solishga kelishib oldilar.
Shu bilan birga, qayta tiklanadigan energiya manbalari yo‘nalishida yangi loyihalarni amalga oshirish istiqbollari, shuningdek, yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil qilish va kimyo mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish yuzasidan konstruktiv fikr almashildi.
Xitoy tomoni hududlarda energiya tizimlarini yanada modernizatsiya qilish va “yashil” energiya ishlab chiqarish sohasida mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha rejalari bilan o‘rtoqlashdi. Kompaniyaning infratuzilmani rivojlantirish sohasida innovatsion ishlanmalarni qo‘llash doirasida maslahat va texnik yordam ko‘rsatishga tayyorligi ta’kidlandi.
Muzokaralar yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga sodiqliklarini bildirdilar. Kelishuvlarni amalga oshirishning aniq mexanizmlari, ijrochilari va muddatlari aks etgan qo‘shma ishchi guruh tuzish va loyihalarni amalga oshirish dasturini ishlab chiqish masalasi kelishib olindi.

China Energy намерена расширять своё присутствие в Узбекистане
13 июня текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провёл встречу с Председателем правления компании China Energy Сонг Хайлянгом, в ходе которой были обсуждены текущее состояние реализации совместных проектов и перспективы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества.
Справочно: Компания China Energy, основанная в ноябре 2017 года, является крупнейшей энергетической и горнодобывающей компанией Китая, со штаб-квартирой в Пекине, специализируется на добыче угля, выработке тепловой, ветровой, солнечной и гидроэнергетики, а также в нефтехимии, железнодорожном и морском транспорте, логистике и финансовых услугах. Входит в сотню крупнейших компаний мира, с оборотом финансовых средств более 240 млрд долларов. Число сотрудников превышает 338,5 тыс. человек. Представлена в 147 государствах мира и имеет филиалы в 206 странах.
В ходе встречи был обстоятельно рассмотрен ход претворения в жизнь проектов по строительству фотоэлектрических станций в Кашкадарьинской и Бухарской областях, суммарной мощностью 1 000 МВт и цементного завода в Самаркандской области мощностью 3 млн тонн.
Подчеркнув значимость скорейшего введения в строй данных объектов, стороны договорились приложить всесторонние усилия для обеспечения запуска в эксплуатацию 400 МВт мощности фотоэлектрических станций и цементного завода уже в этом году, и остальных 600 МВт - до конца следующего года.
Состоялся конструктивный обмен мнениями по перспективам реализации новых проектов в сфере возобновляемых источников энергии, а также по созданию новых производственных мощностей и увеличению объемов производства химической продукции.
Китайская сторона поделилась планами по дальнейшей модернизации энергетических систем в регионах и обучению специалистов в области производства «зелёной» энергии. Подчеркнута готовность оказать консультационно-техническое содействие в рамках применения инновационных разработок в сфере инфраструктурного развития.
По итогам переговоров сторонами была выражена взаимная приверженность дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества. Согласован вопрос о создании совместной рабочей группы и разработке Программы реализации совместных проектов, включающей конкретные механизмы, исполнителей и сроки реализации договорённостей.