Kelajakda an’anaviy energiya bilan bog‘liq vaziyat qanday bo‘ladi?
Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida “Anʼanaviy energiya: qarashlar va istiqbollar” davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Tadbir doirasida ishtirokchilar bugungi kunda jahon energetika sektori jadal rivojlanayotganini ta’kidladi. Kelajakda an’anaviy energiya bir qator qiyinchiliklar va o‘zgarishlarga duch keladi. Quyosh va shamol energiyasi kabi qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishning ko‘payishi hisobiga an’anaviy energiya manbalari — neft, gaz va ko‘mirga talabning qisqarishi asosiy muammolardan biri bo‘ladi.
Shuningdek, raqobatning kuchayishi va yangi texnologiyalarning rivojlanishi bozor tarkibi va narx dinamikasining o‘zgarishiga olib kelishi mumkin. An’anaviy energiyaning kelajagi sanoatning ushbu qiyinchiliklar va o‘zgarishlarga moslashish qobiliyatiga bog‘liq bo‘ladi.
Butun dunyoda energiyaning muqobil energiya manbalariga o‘tishi shubhasiz jadallashib borayotgan bo‘lsa-da, ekspertlar 2045-yilga borib neft va gaz hali ham global energiya tarkibining taxminan 53 foizini tashkil qilishini taxmin qilmoqda.
An’anaviy energiya ham eng yuqori talab davrida energiya barqarorligini va zaxira quvvatni ta’minlash uchun ishlatilishi mumkin.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar O‘zbekistonda qayta tiklanadigan energiya manbalari nisbatan yaqinda rivojlana boshlaganiga qaramay, so‘nggi yillarda mamlakatda ushbu soha faol rivojlanayotganini ta’kidladi.
Oʻzbekistondagi asosiy qayta tiklanuvchi energiya manbalari quyosh va shamol energiyasi hisoblanadi. Bundan tashqari, mamlakatda yiliga ko‘p quyoshli kunlar mavjud.
Shu bois mamlakatimizda ushbu sohani rivojlantirish tobora ommalashib bormoqda. Bozorga ko‘proq yangi investorlar kirib kelmoqda, davlat ularga turli imtiyoz va qulayliklar yaratmoqda.
Shubhasiz, bu sohaga investorlarning qiziqishini kuchaytiradi. Shuning uchun ham sessiyada ekspertlar O‘zbekistonda ushbu soha sarmoyadorlari uchun qanday imkoniyatlar mavjudligi va tadbirkorlik subyektlari yaqin kelajakda energiya ta’minoti modelini qanday yaratishi haqida atroflicha fikr yuritdi.

Что будет с традиционной энергетикой в будущем?
В рамках Ташкентского международного инвестиционного форума прошла панельная сессия «Традиционная энергетика: взгляды и перспективы».
Участники сессии отметили, что в настоящее время мировой энергетический сектор стремительно растет. В будущем традиционная энергетика столкнется с рядом вызовов и изменений. Одним из главных вызовов станет уменьшение спроса на традиционные источники энергии – нефть, газ и уголь, в связи с увеличением использования возобновляемых источников энергии, таких как солнечная и ветровая энергия.
Также, рост конкуренции и развитие новых технологий могут привести к изменениям в структуре рынка и динамике цен. Будущее традиционной энергетики будет зависеть от способности отрасли адаптироваться к этим вызовам и изменениям.
Несмотря на то, что переход энергетики на альтернативные источники энергии, безусловно, набирает обороты во всем мире, эксперты прогнозируют, что нефть и газ по-прежнему будут удерживать около 53% мирового энергобаланса к 2045 году. Возможно, традиционная энергетика также будет использоваться для обеспечения энергетической стабильности в периоды пикового спроса и для обеспечения резервной мощности.
Что касается Узбекистана, здесь спикеры отметили, что несмотря на то, что возобновляемые источники энергии (ВИЭ) в Узбекистане начали развиваться сравнительно недавно, однако в последние годы в стране наблюдается активное развитие этой отрасли. Основные ВИЭ в Узбекистане – это солнечная и ветровая энергия. Тем более, что страна имеет множество солнечных дней в году. Именно поэтому развитие этой отрасли набирает все большую популярность в стране. На рынок приходит все больше новых инвесторов, государство создает для них различные льготы и преференции.
Очевидно, это будет подогревать интерес инвесторов к сектору. Именно поэтому на сессии эксперты подробно обсудили, какие именно возможности для инвесторов в этом секторе доступны в Узбекистане и как бизнес может построить модель своего энергоснабжения на ближайшее время.
На сессии выступили:
Председатель Национальной компании «Узбекнефтегаз» Баходир Сиддиков, заместитель министра экономики Азербайджанской Республики Ровнаг Абдуллаев, главный инвестиционный директор IFC по инфраструктурным проектам Ажар Икбал Хуссейн, управляющий директор Synergy Consulting Анкит Чатурведи, главный операционный директор Aksa Energy Сонер Йилдиз, генеральный директор EDF Central Asia Пьер-Поль Антениссенс.