Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki prezidenti Szin Litsyun bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 9-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki prezidenti Szin Litsyun boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda hozirgi vaqtda amalga oshirilayotgan loyihalar bo‘yicha olib borilayotgan sa’y-harakatlar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va OIIB o‘rtasidagi moliyaviy-texnik hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Bank rahbariyati O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ma’muriy islohotlarni yuqori baholadi va OIIB O‘zbekiston bilan hamkorlik ko‘lamini yanada kengaytirish bo‘yicha ishlarni davom ettirishga tayyorligiga ishontirdi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida Bank mablag‘lari hisobidan loyihalarni moliyalashtirish hajmi izchil o‘sib borayotgani alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha tomonlar “Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki oʻrtasidagi Qoʻshma deklaratsiya”ni imzoladilar, unda Oʻzbekiston va OIIB oʻrtasida 2023-2026 yillar uchun uch yillik hamkorlik dasturini ishlab chiqish koʻzda tutilgan. Dastur energetika, infratuzilmaviy rivojlanish, ta’lim, sog‘liqni saqlash va davlat-xususiy sheriklikni qo‘llab-quvvatlash sohalarida loyihalarni amalga oshirishni qamrab oladi.

Cостоялась встреча с Президентом Азиатского банка инфраструктурных инвестиций Цзинь Лицюнем
9 марта текущего года состоялась встреча Министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с делегацией Азиатского банка инфраструктурных инвестиций под руководством Президента Банка Цзинь Лицюна.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние дел по реализации действующих проектов, а также перспективы расширения финансово-технического сотрудничества между Республикой Узбекистан и АБИИ.
Руководство Банка высоко оценило проводимые в Узбекистане административные реформы и заверило в готовности АБИИ продолжить работу по дальнейшему расширению масштабов сотрудничества с Узбекистаном. В данном контексте, подчёркнут поступательный рост объемов финансирования проектов в Республике Узбекистан за счет средств Банка.
По итогам встречи стороны подписали “Совместную декларацию между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Азиатским банком инфраструктурных инвестиций”, в рамках которой предусматривается разработка переходящей трёхлетней программы сотрудничества между Узбекистаном и АБИИ
на период 2023-2026 гг. Программа включает в себя реализацию проектов в сферах энергетики, инрфаструктурного развития, образования, здравоохранения и поддержки государственно-частного партнерства.