Qashqadaryo viloyati Investitsiyalar va tashqi savdo boshqarmasi tomonidan Belarus delegatsiyasining G‘uzor tumanidagi Uzbekistan GTL zavodiga tashrifi tashkil qilindi. Tashrif davomida korxonaning ishlab chiqarish quvvatlari, unda o‘rnatilgan zamonaviy uskunalar bilan batafsil tanishildi va sanoat kooperatsiyasi loyihalarini birgalikda amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uzbekistan GTL - «O‘zbekneftgaz» AJ tarkibiga kiruvchi korxona bo‘lib, dunyodagi eng yirik va eng ilg‘or zavodlardan biridir. Loyiha O‘zbekistonning tabiiy gazni chuqur qayta ishlash quvvatlarini sezilarli darajada kengaytirish va uglevodorod xomashyosi importini keskin qisqartirishga qaratilgan.
Belorusiyaning Vitebsk viloyati delegatsiyasi zavodda ishlab chiqarish jarayonini tashkil etish samaradorligini, unda o‘rnatilgan uskunalarni, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning sifati va hajmini yuqori baholadi va bunday korxona zamonaviy O‘zbekiston tarixidagi yangi sahifani ochib berganini taʼkidladi.

Делегация Беларуси посетила завод Uzbekistan GTL в Кашкадарьинской области
Управлением инвестиций и внешней торговли Кашкадарьинской области был организован визит делегации Беларуси на завод Uzbekistan GTL в Гузарском районе с целью более детального ознакомления с производственными мощностями предприятия, установленным на нём современным оборудованием и возможностями совместной реализации проектов промышленной кооперации.
Uzbekistan GTL входит в состав АО «Узбекнефтегаз» и является одним из самых крупных и современных заводов в мире. Запуск предприятия позволил значительно расширить возможности Узбекистана по глубокой переработке природного газа и оптимизировать импорт углеводородного сырья.
Делегация Витебской области Беларуси высоко оценила эффективность организации производственного процесса, установленное на предприятии оборудование, качество и объёмы производимой продукции, подчеркнув, что такой объект символизирует собой новую страницу в истории современного Узбекистана.