YeTTB O'zbekiston energiya tizimini rivojlantirish uchun 47,1 million dollar ajratdi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) ning birinchi vitse-prezidenti Yurgen Rigterink boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Unda "O'zbekiston milliy elektr tarmoqlari" (O'zMET) AJ tizimiga kiruvchi yangi elektr uzatish liniyasini qurish loyihasi bo'yicha kredit va loyiha shartnomasi imzolandi.
Tadbir davomida quyidagilar ta'kidlanganidek, so'nggi yillarda O'zbekiston bir qator xalqaro moliya institutlari bilan investitsiyaviy hamkorlikni sezilarli darajada kengaytirdi. Ular orasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) yetakchi o'rinlardan birini egallaydi. Bugungi kunga kelib, YeTTB O'zbekistondagi 113 loyihaga 3,6 milliard yevrodan ortiq sarmoya kiritdi.
Bank tomonidan "O'zbekiston milliy elektr tarmoqlari" AJ Xorazm va Buxoro viloyatlaridagi Sarimoy va Jonkeldi aholi yashash punktlari o'rtasida yangi elektr uzatish liniyasini qurish loyihasini moliyalashtirish uchun 47,1 million dollarlik moliyaviy yordam berilayotgani mamlakat milliy elektr tarmoqlarining o'tkazuvchanligini kengaytirish va ishonchliligini oshirishga qaratilgani qayd etildi. Yangi liniya qurilayotgan, umumiy quvvati 1 GVtli ikkita shamol elektr stantsiyasini milliy tarmoq bilan bog'laydi. Loyiha O'tish davri iqtisodiyotiga ega mamlakatlar jamg'armasi va Aksiyadorlarning maxsus jamg'armasi tomonidan qo'llab-quvvatlanmoqda.
Tarmoqning ushbu kengayishi qayta tiklanadigan energiya manbalarini O'zbekiston energetika tizimiga yanada integratsiyalashuviga yordam beradi. Bu, o'z navbatida, mavjud elektr uzatish liniyalaridagi yuklamani muvozanatlashga hamda mamlakatning shimoliy va janubi-g'arbiy qismida elektr ta'minotidagi uzilishlar muammosini hal qilishga yordam beradi. Loyiha elektr ta'minoti tizimining quvvatini yaxshilaydi va tarmoqdagi yo'qotishlarni kamaytiradi. Bu, ayniqsa, O'zbekistonning tobora barqaror energiya ta'minotiga muhtoj rivojlanayotgan sanoati va aholining o'sib borayotgan ehtiyojlari uchun juda muhimdir.
YeTTB birinchi vitse-prezidenti Yurgen Rigterink ta'kidlaganidek, “O'zbekiston nafaqat Markaziy Osiyodagi eng ko'p aholiga ega davlat, balki barqaror infratuzilmaviy yechimlarga muhtoj bo'lgan mintaqadagi eng tez rivojlanayotgan iqtisodiyotdir. Bizning Bankimiz bunday loyihalarni moliyalashtirish orqali ushbu o'sishni qo'llab-quvvatlashga tayyor”.

ЕБРР выделил 47,1 млн долларов для развития энергосистемы Узбекистана
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с делегацией Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) во главе с первым вице-президентом ЕБРР Юргеном Ригтеринком (Jürgen Rigterink), в рамках которой было подписано кредитное и проектное соглашение по проекту строительства новой линии электропередачи, входящей в систему АО «Национальные электрические сети Узбекистана» (НЭСУ).
В ходе мероприятия отмечено, что в последние годы Узбекистан значительно расширил инвестиционное сотрудничество с рядом международных финансовых институтов, среди которых одно из ведущих мест занимает Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР). На сегодняшний день ЕБРР инвестировал более 3,6 млрд евро в 113 проектов в Узбекистане.
Было озвучено, что данная финансовая поддержка Банком АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в размере 47,1 млн долларов для финансирования проекта по строительству новой линии электропередачи между поселками Саримай и Джанкельды в Хорезмской и Бухарской областях, направлена на увеличение пропускной способности и повышение надежности национальных электрических сетей страны. Новая линия свяжет две ветряные электростанции, находящиеся в стадии разработки, общей установленной мощностью до 1 ГВт, с национальной сетью. Проект поддерживается Фондом стран с ранней переходной экономикой и Специальным фондом акционеров.
Это расширение сети будет способствовать дальнейшей интеграции возобновляемых источников энергии в энергосистему Узбекистана, что также поможет сбалансировать нагрузку на существующие линии электропередачи и решить проблему сбоев в энергоснабжении на севере и юго-западе страны. Проект позволит улучшить мощность системы электроснабжения и снизить потери в сети. Это особенно важно для развивающей промышленности Узбекистана и растущих потребностей населения, которым требуется все более устойчивое энергоснабжение.
Как отметил первый вице-президент ЕБРР Юрген Ригтеринк, «Узбекистан — это не только самое густонаселенное государство в Центральной Азии, но и самая быстрорастущая экономика в регионе, которая нуждается в устойчивых инфраструктурных решениях. Наш Банк готов поддержать этот рост, финансируя такие проекты».