TIIF-2023 da mutaxassislar IOT va uning iqtisodiyotga ijobiy ta’siri haqida so‘z yuritdi
28-aprel kuni yirik tadbir — Toshkent xalqaro investitsiya forumining ikkinchi kuni bo‘lib o‘tdi, unda biznes va investitsiya sohasidagi dolzarb mavzular ko‘tarildi.
“Industrial Internet of Things – iqtisodiy o‘sish omili” davra suhbatida ta’kidlanganidek, zamonaviy dunyoda IOT (Industrial Internet of Things) sanoat va texnologiyani o‘zida mujassamlashtirgan soha hisoblanadi. U real vaqt rejimida mashinalar, uskunalar va ishlab chiqarish jarayonlarining ishlashi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni to‘plash imkonini beradi. Ular uskunaning ishlashini optimallashtirish va yaxshilash, shuningdek resurslarni tejash uchun ishlatiladi.
IOT iqtisodiy o‘sishning asosiy omilidir. Bundan tashqari, u innovatsion mahsulot va xizmatlarni yaratish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, Future Tech IOT — AI — Cybersecurity, Bond Communications kompaniyasi direktori Mitchell Mobayed, “Sergek” asoschisi Asset Axmetov, va boshqa Mitsubishi korporatsiyasi vitse-prezidenti Yasunori Sakamoto, Digitex kompaniyasining strategik hamkorlik bo‘yicha vitse-prezidenti Leonid Biletskiy, BIKAL bosh direktori Raj Sandxu, Huawei simsiz texnologiyalar bo‘yicha ekspert Shuhrat Mirzayev, KPMG Technology Consulting Group direktorining Markaziy Osiyo va Kavkaz bo‘yicha o‘rinbosari Davron Abdumo‘minovlar qatnashdi. IDC vitse-prezidenti Andrey Beklemishev moderator sifatida ishladi.
Ma’ruzachilar sanoat buyumlari internetini rivojlantirishning asosiy iqtisodiy foydalari, uni rivojlantirishning mehnat unumdorligiga, tannarxini pasaytirishga va ishlab chiqarish samaradorligiga ta’sirini muhokama qildi.
Bundan tashqari, IOTni rivojlantirish uchun eng katta salohiyatga ega bo‘lgan iqtisodiyot tarmoqlari haqida so‘z yuritildi.
Birinchi bo‘lib O‘zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov so‘zga chiqdi. U o‘z so‘zini O‘zbekiston aholisining bir necha yil oldingi va hozirgi tezligini taqqoslashdan boshladi:
“Besh-olti yil avval internet juda qimmat edi, yuqori tezlikdagi internet boylarning imtiyozi edi. Lekin biz uni hamma uchun ochiq qildik”, — deydi Shermatov.
U kelajakdagi rejalari haqida ham gapirar ekan, mamlakatning borish qiyin bo‘lgan hududlarini yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlash bo‘yicha yangi loyihalarga sarmoya kiritish kerakligini ta’kidladi.
Respublikada 5G Internet hali rivojlanish bosqichida va faqat Samarqand ham Toshkentda mavjud. Ammo yaqin kelajakda uni mamlakat bo‘ylab rivojlantirish rejalashtirilgan.
Future Tech IOT — AI — Cybersecurity, Bond Communications direktori Mitchell Mobayed O‘zbekistonda ishlaganlik haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi:
“Bu yerda katta imkoniyatlar mavjud. Biz bir necha yillardan buyon O‘zbekiston sarmoya sohasidagi sheriklikni qanday mustahkamlab borayotganini kuzatmoqdamiz. Ushbu hududda ishlayotganimizdan, yangi texnologiyalarni ishlab chiqishimiz va ularni amaliyotga tatbiq etishimiz, ushbu hududning salohiyatini maksimal darajada oshirishimizdan juda xursandmiz”, — deydi u.
KPMG’ning Markaziy Osiyo va Kavkazdagi texnologiyalar bo‘yicha maslahat guruhi direktori o‘rinbosari Davron Abdumo‘minov O‘zbekiston iqtisodiyoti IOTni joriy etishga tayyorligini ta’kidladi. Biroq, buning uchun yuqori malakali mutaxassislar kerak, chunki IOT ma’lumotlar to‘plami bo‘lib, tajriba talab qiladi.
“Sergek” jamoat va yoʻl harakati xavfsizligi intellektual tizimi asoschisi Asset Axmetov Oʻzbekistondagi faoliyatidan koʻzlangan maqsadlarga toʻxtalib oʻtdi.
“Bu yerda ishchi loyihamiz bor. U kichik, lekin u allaqachon mavjud va ishlaydi. Toshkent shahrining o‘zi biz uchun juda muhim va mahsulotimiz bunga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bizning maqsadimiz xavfsizlik. Biz uni yuqori darajaga olib chiqishimiz mumkin. Butun dunyo uchun tendentsiya shundaki, shaharlar aqlli bo'lishi kerak. Ishonchim komilki, biz O‘zbekistonda o‘z biznesimizni rivojlantira olamiz”, — deydi Axmetov.

Experts talk about IOT and its positive impact on the economy - TIIF-2023
On 28 April, the second day of a large-scale event - the Tashkent International Investment Forum - is taking place at the Congress Hall, where relevant topics from the field of business and investment are being raised.
During the panel session "Industrial Internet of Things - Driver of Economic Growth", it was noted that in today's world, IOT (Industrial Internet of Things) is an industry that combines industry and technology. It allows the collection of data about the operation of machines, equipment and production processes in real-time. They are used to optimize and improve the productivity of equipment as well as save resources. IOT is a key driver of economic growth. It also opens up new opportunities for creating innovative products and services.
The event was attended by Sherzod Shermatov, Minister of Digital Technology of the Republic of Uzbekistan, Mitchell Mobayed, Director of Future Tech IOT - AI - Cybersecurity, Bond Communications, Aset Akhmetov, founder of Sergek, Executive Vice President of Mitsubishi Corporation Yasunori Sakamoto, Digitex Vice President for Strategic Partnerships Leonid Bilecki, BIKAL CEO Raj Sandhu, Huawei wireless technology expert Shukhrat Mirzaev and Davron Abdumuminov, Associate Director, Technology Consulting Group KPMG in Central Asia and Caucasus. The moderator was Andrey Beklemishev, Vice-President of IDC.
The speakers discussed the main economic benefits of developing Industrial Internet of Things, the impact of its development on productivity, cost reduction, and production efficiency. In addition, sectors of the economy with the greatest potential for IOT development were voiced.
The first speaker was Sherzod Shermatov, Minister of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan. He began his speech by comparing access to high-speed Internet in Uzbekistan a few years ago and now:
- Five or six years ago, the Internet was very expensive, and high-speed Internet was the privilege of rich people. But we have made it available to everyone.
He also talked about the immediate plans. Among them is investing in new projects to provide hard-to-reach areas of the country with high-speed internet. In addition, it should be in all schools in the country, as it is a requirement of the modern world.
5G Internet in the country is still in the development stage and is only available in Samarkand and Tashkent. But there are plans to roll it out in the near future.
Director of Future Tech IOT - AI - Cybersecurity, Bond Communications Mitchell Mobayed shared his impressions of working in Uzbekistan:
- The opportunities here are huge. We've seen Uzbekistan strengthen its investment partnership for several years now. We are very happy to work in this region, to develop new technologies and implement them, and to make the most of the potential of this region.
Davron Abdumuminov, Associate Director, Technology Consulting Group KPMG in Central Asia and Caucasus, said that Uzbekistan's economy is ready for the introduction of IOT. However, this requires highly qualified specialists, because IOT is data collection, which requires experience.
Aset Akhmetov, the founder of the intelligent system of public and road safety Sergek, spoke about his goals in Uzbekistan:
- We have a working project here. It is small, but it already exists and works. The city of Tashkent is very important to us, and our product has a positive impact on it. Our goal is security. We can take it to a high level. The trend for the whole world is that cities should be smart. I am confident that we can develop our business in Uzbekistan.