Muqobil energiyaga investitsiyalar – diqqat markazida
Joriy yilning 29-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov “Meyer Burger” kompaniyasi bosh direktori Gunter Erfurt bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Ma’lumot uchun: Shveytsariyaning Meyer Burgerkompaniyasi fotoelektr stansiyalari uchun modullar va butlovchi qismlarni ishlab chiqarish va yetkazib berish sohasida faoliyat yuritadi. 1953-yilda tashkil etilgan kompaniyaning bugungi kunda Germaniya, AQSh, Xitoy va Singapurda vakolatxonalari mavjud. 2022-yilda kompaniya tomonidan ornatilgan quyosh panellarining ishlab chiqarish quvvati 1 GVtni tashkil qiladi. 2024 yilgacha kompaniya umumiy ornatilgan quvvatlarini 3,4 GVtgacha oshirishni rejalashtirmoqda.
Uchrashuvda tomonlar “Meyer Burger” kompaniyasining ilg‘or texnologiyalarini jalb qilgan holda mamlakatimizning energetika sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar. Kompaniya vakillari O‘zbekistonda investorlarning qulay faoliyat yuritishi uchun yaratilgan ishbilarmonlik muhitining amaliy jihatlarini yuqori baholadilar va hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

Focus on investment in alternative energy
On August 29 this year, Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, held talks with Gunter Erfurt, General Director of Meyer Burger.
For reference: Meyer Burger is a Swiss company specializing in the production and supply of modules and components for photovoltaic stations. The company, founded in 1953, today has offices in Germany, USA, China and Singapore. The installed production capacity of solar panels at the end of 2022 was 1 GW. By 2024, the company plans to increase its capacity to 3.4 GW.
During the meeting, the parties discussed the prospects for the implementation of joint projects in the field of energy with the involvement of advanced industrial technologies from Meyer Burger. Representatives of the company highly appreciated the practical aspects of the business climate created in Uzbekistan for the comfortable activities of investors, and expressed interest in developing cooperation.
As part of a constructive exchange of views, a plan for the implementation of joint projects in the energy sector with the introduction of innovative developments of the company was agreed upon.
As a result of the meeting, a memorandum of intent was signed on the implementation of the Investment project for the construction of a modern solar module plant in Uzbekistan. Construction work is scheduled to start in 2024.