Fransiyaning Voltalia kompaniyasi O‘zbekistonda qator loyihalarni amalga oshirmoqda
6-dekabr kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov “Voltalia” (Fransiya) kompaniyasi bosh ijrochi direktori Sebastyan Klerk bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida Fransiya tomoni O‘zbekiston Respublikasi energetika sohasini rivojlantirish bo‘yicha qabul qilingan “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va 2030-yilgacha respublikada “yashil” o‘sishni ta’minlash Dasturi – O‘zbekiston Respublikasida qayta tiklanuvchi energetika sohasidagi loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha yaratilgan me’yoriy-huquqiy baza, O‘zbekistonning energetika sohasidagi tarkibiy o‘zgartirishlar, uni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish ishlari bilan atroflicha tanishdi. Mamlakatning quyosh energiyasi salohiyati
51 milliard tonna neftga, shamol energiyasi esa 360 million tonna neftga teng.
Amaldagi kelishuvlarni hozirgi holati va muqobil energiya manbalarini rivojlantirishga oid hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha keyingi qadamlar muhokama qilindi. Bugungi kunda kompaniya O‘zbekiston hududlarida quyosh va shamol elektr stansiyalari, shuningdek, ishlab chiqarish quvvatlarini qurish bo‘yicha qator loyihalar ustida ishlamoqda. Ular nafaqat kompaniyani joriy loyihalarni amalga oshirishda, balki mamlakatimizdagi faoliyatini yanada kengaytirish doirasida ham har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha tomonlar sheriklikni mustahkamlashga tayyorliklarini tasdiqladilar va mavjud kelishuvlarni jadal amalga oshirish uchun o‘zaro hamkorlik shakllarini belgilab oldilar.

Французская Voltalia реализует ряд проектов в Узбекистане
6 декабря министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провёл встречу с главным исполнительным директором компании Voltalia (Франция) Себастьяном Клерком.
В ходе встречи французская сторона была подробно ознакомлена с ходом структурных реформ, модернизации и диверсификации энергетической сферы Узбекистана – созданной нормативно-правовой базе для ускорения реализации проектов в сфере возобновляемой энергетики, принятой Программе по переходу на «зеленую» экономику и обеспечению «зеленого» роста в республике до 2030 года. Потенциал солнечной энергетики страны эквивалентен 51 миллиарду тонн нефти, а ветровой – 360 миллионам тонн нефти.
Обсужден ход реализации текущих договорённостей и дальнейшие шаги по укреплению сотрудничества в сфере развития альтернативных источников энергии. Сегодня компания работает над рядом проектов по строительству солнечных и ветряных электростанций, а также генерирующих мощностей в регионах Узбекистана. Выражена готовность оказать всестороннюю поддержку компании, как в реализации текущих проектов, так и в рамках дальнейшего расширения её присутствия в нашей стране.
По итогам встречи стороны подтвердили намерения по укреплению партнёрства и определили формат взаимодействия для ускоренной реализации имеющихся договорённостей.
Справочно: Voltalia была основана в 2005 году, является одной из ведущих энергетических компаний Франции. Осуществляет строительство ветровых, солнечных, гидравлических и биомассовых электростанций и реализацию выработанной электроэнергии в 20 странах мира. Активы компании составляют 2,5 млрд долларов, годовой доход 471,4 млн долларов, число сотрудников превышает 1,4 тыс. единиц.