Koreya Respublikasi bilan ekologiya sohasida sarmoyaviy hamkorlik muhokama qilindi
Joriy yilning 26-yanvar kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida Koreya Respublikasi atrof-muhitni muhofaza qilish vaziri o‘rinbosari Yu Chje Chol bilan ekologiya sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qilishga bag‘ishlangan muzokaralar o‘tkazildi.
Xususan, “Jizzax viloyatida sanitariya poligonlari va qayta yuklash stansiyalarini qurish” hamda “Ohangaron” va “Maydontol” poligonlarida hosil bo‘ladigan chiqindi gazini qayta ishlash orqali elektr energiyasi ishlab chiqarishni tashkil etish” loyihalarini amalga oshirilishi ko‘rib chiqildi. Tomonlar loyihalarni muvaffaqiyatli va o‘z vaqtida foydalanishga topshirishga har tomonlama ko‘mak berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) va Global yashil rivojlanish instituti (GGGI) bilan hamkorlikda Orolbo‘yida ekologik barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan loyihalar yaqin hamkorlikda muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganligi qayd etildi.
Ma’lumot uchun: Loyihalarda iqlimga chidamli agrobiznesni rivojlantirish, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish va oziq-ovqat xavfsizligini yaxshilash orqali Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi iqtisodiyotini tiklash ko‘zda tutilgan.
Muzokaralar yakunlari boʻyicha iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish, qayta tiklanadigan energiya manbalariga oʻtish orqali energiya, suv va yer resurslaridan samarali foydalanishni taʼminlashga qaratilgan ikki tomonlama muloqotni davom ettirish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Investment cooperation with the Republic of Korea in the field of ecology was discussed
On January 26 this year, the Ministry of Investments, Industry and Trade hosted a meeting with Vice Minister of Environment of the Republic of Korea Yoo Je-Chul to discuss prospects for expanding bilateral cooperation in the ecological sphere.
In particular, the implementation status of projects for construction of sanitary landfills and transshipment stations in the Jizzakh region and organisation of electricity production through conversion of landfill gas generated from household waste in Akhangaran and Maydontol was considered. The parties expressed mutual readiness to provide comprehensive assistance to the successful and timely execution of projects.
Successful cooperation was noted in the framework of projects aimed at improving environmental well-being in the Aral Sea region together with the Korean Agency for International Cooperation (KOICA) and the Global Green Growth Institute (GGGI).
For reference: The projects envisage the restoration of the agrarian economy of Karakalpakstan by developing climate-resistant agribusiness, reducing the risk of natural disasters and improving food security.
Following the meeting, an agreement was reached to continue the bilateral dialogue aimed at mitigating the effects of climate change and ensuring the efficient use of energy, water and land resources by switching to renewable energy sources.