Eron kompaniyalari O‘zbekistonga sarmoya kiritish niyatida
Joriy yilning 31-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida vazir o‘rinbosari Oybek Xamrayev Eronning “Hasti Aryan Taamin” kompaniyasi direktori Naser Ansoriy bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun: “Hasti Aryan Taamin” kompaniyasi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari choy, guruch, shakar va ziravorlar kabi oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishdan iborat. 2021-yildan boshlab kompaniya O‘zbekistonga “Famila Tea” brendi ostida choy yetkazib berishni yo‘lga qo‘ydi.
Suhbat chog‘ida Eron kompaniyasi tomonidan O‘zbekistonda choy mahsulotlari ishlab chiqarish va kelgusida ichki va tashqi bozorlarga yetkazib berish bo‘yicha investitsiyaviy loyihani amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi. Loyiha oldi hujjatlarini tayyorlash, laboratoriya xonalarini tashkil qilish, zamonaviy asbob-uskunalarini yetkazib berish, milliy brend ostida choy mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish va keyinchalik tashqi bozorlarga eksport qilish bo‘yicha kelgusida hamkorlikda ish olib borishga kelishildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar munosabatlarni rivojlantirishning amaliy yo‘nalishlarini belgilab oldilar va erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq qilish maqsadida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish formatini ishlab chiqdilar.

Iranian companies are interested in investing in Uzbekistan
On March 31 this year, Deputy Minister Oybek Khamrayev met with Director of the Iranian company Hasti Aryan Taamin Nasser Ansari at the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan.
For reference: The main activity of Hasti Aryan Taamin company is the production of food products such as tea, rice, sugar and spices. Since 2021, the company has started supplying tea to Uzbekistan under the trademark "Famila Tea".
During the meeting, prospects for implementation of an investment project for the production of tea in Uzbekistan with further supplies of products to both domestic and foreign markets by the Iranian company were discussed. Agreements have been reached on further joint work in the preparation of pre-project documentation, organization of laboratory facilities, supply of modern equipment, establishment of production of tea products based on the national brand and subsequent export to foreign markets.
Following the meeting, the parties outlined practical directions for the development of cooperation and worked out a format for further lending in order to actively implement the agreements reached.