Toshkent viloyatida investisiya loyihalarining amalga oshirilishi o‘rganildi
Joriy yilning 16-dekabr kuni investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Olimxon Rustamov boshchiligidagi Ishchi guruh a’zolari Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumanida bo‘lib, investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi bilan tanishdi.
Tashrif davomida tumandagi Ishchi guruh bir qator ishlab chiqarish obyektlarida bo‘lib, loyiha tashabbuskorlari bilan suhbatlar o‘tkazdi va muammoli masalalar, korxonalar faoliyatini yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar belgilab oldi.
Xususan, guruh a’zolari jinsi matodan tayyor mahsulotlar ishlab chiqaruvchi FASHION JEANS GARMENT MChJ korxonasida bo‘ldi. 2022-yil oxiriga qadar kompaniya Yevropa mamlakatlariga 1,2 million dollarlik tayyor jinsi mahsulotlarini eksport qilishni rejalashtirmoqda.
Yo'nalishdagi yana bir ob'ekt - gigiena vositalariga shisha idishlar ishlab chiqaruvchi Grand Hygienic Manufacturing bo'ldi. Investitsiya loyihasiga 2 million dollar xorijiy sarmoya kiritildi. Korxonada 40 ta yangi ish o‘rni yaratildi, uning ishlab chiqarish quvvati 1,2 million shisha gigiena vositalarini tashkil etmoqda.
Shu kuni ALUKABEL PAYRAV MChJning 54,6 milliard soʻm xorijiy investitsiyalar oʻzlashtirilgan investitsiya loyihasi ham boʻlib oʻtdi. 60 yangi ish o‘rni yaratilgan korxonada yiliga 1,68 ming tonna alyuminiy va mis kabel ishlab chiqarilmoqda.
Tashrif yakunlari bo‘yicha mahalliy hokimiyat organlari mas’ul rahbarlariga mahsulot ishlab chiqarish va eksportini uzluksiz ta’minlash maqsadida loyiha tashabbuskorlarini qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Изучен ход реализации инвестпроектов в Ташкентской области
16 декабря текущего года члены Рабочей группы во главе с заместителем министра инвестиций и внешней торговли Олимхоном Рустамовым посетили Янгиюльский район Ташкентской области, где ознакомились с ходом реализации инвестиционных проектов.
В ходе визита был посещён ряд производственных объектов района, проведены беседы с инициаторами проектов, выявлены проблемные вопросы и предложения по дальнейшему развитию предприятий.
В частности, группа побывала на предприятии по производству готовой джинсовой продукции ООО FASHION JEANS GARMENT. По итогам 2022 года предприятие планирует экспорт готовой джинсовой продукции на сумму 1,2 млн долларов в страны Европы.
Очередной объект на маршруте - Grand Hygienic Manufacturing по производству флаконов для гигиенических средств. Стоимость инвестионного проекта - 2 млн долларов иностранных инвестиций. Благодаря запуску предприятия было создано 40 новых рабочих мест. Производственная мощность – 1,2 млн флаконов гигиенических средств.
В этот же день был также посещен инвестиционный проект ООО «АЛУКАБЕЛЬ ПАЙРАВ», в который вложены 54,6 млрд сумов иностранных ивестиций. Предприятие, на котором создано 60 новых рабочих мест производит 1,68 тыс. тонн алюминиевых и медных кабелей в год.
По итогам визита ответственным руководителям органов местной власти даны адресные поручения по оказанию мер поддержки инициаторов проектов с целью обеспечения бесперебойного производства и экспорта продукции.