Respublikamiz viloyatlarining sanoat salohiyati o‘rganildi
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida vazirning birinchi o‘rinbosari Nozimjon Xolmurodov boshchiligida tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari ishtirokida videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda hududlarning sanoat salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha mavjud imkoniyatlar va yangi zaxiralardan foydalanish chora-tadbirlari, sanoatning turli tarmoqlaridagi ishlab chiqarish korxonalarini o‘rganish jarayonida aniqlangan muammolar va 2023-yilga mo‘ljallangan hududiy investisiya dasturlarini shakllantirish masalalari muhokama qilindi.
Tijorat banklari va viloyatlar mas’ul rahbarlari, shuningdek, mamlakatimiz hududlaridagi sanoat korxonalari faoliyatini o‘rganish natijalari bo‘yicha respublika ishchi guruhlari rahbarlarining hisobotlari tanqidiy ruhda tinglandi. Ishchi guruhlar tomonidan 45 mingdan ortiq sanoat korxonasi faoliyati o‘rganilib, ularning 5 mingtasida turli muammolar aniqlandi hamda ularni tezkor hal etish bo‘yicha manzilli “Yo‘l xaritalari” ishlab chiqildi. Xususan, 1700 ta korxona kredit mablagʻlarini olishda, 1300 ta korxona tegishli infratuzilmaviy kommunikatsiyalariga ulanishda muammolarga duch keldi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha tegishli rahbarlarga “Yo‘l xaritalari”ni o‘z vaqtida amalga oshirish va har bir hudud salohiyatidan kelib chiqib, qo‘shimcha istiqbolli investisiya loyihalarini ishlab chiqish bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi.

Изучен промышленный потенциал регионов страны
В Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан под руководством первого заместителя министра Нозимжона Холмуродова состоялось видеоселекторное совещание, в котором приняли участие руководители отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти.
В ходе совещания обсуждены меры по задействованию имеющихся возможностей и новых резервов для развития промышленного потенциала регионов, проблемы, выявленные в ходе изучения промышленных предприятий различных отраслей и вопросы формирования региональных инвестиционных программ на 2023 год.
В критическом ключе были заслушаны доклады ответственных руководителей коммерческих банков и регионов, а также руководителей республиканских рабочих групп, в том числе, о результатах проведённого изучения деятельности промышленных предприятий в регионах страны. Рабочими группами изучена деятельность более 45 тыс. промышленных предприятий, в 5 тыс. из которых выявлены различные проблемы, для оперативного решения которых были разработаны адресные «Дорожные карты». В частности, 1700 предприятий столкнулись с проблемами при получении кредитных средств, 1300 – с подключением к соответствующим инфраструктурным коммуникациям.
По итогам совещания соответствующим руководителям были даны конкретные поручения по своевременной реализации «Дорожных карт» и проработке дополнительных перспективных инвестиционных проектов исходя из потенциала каждого региона.