Surxondaryo viloyatining yirik investitsiya loyihalari faoliyati o'rganildi
Joriy yilning 19-sentabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev rahbarligida hamda vazirliklar, idoralar va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo'yicha Hukumat komissiyasi Surxondaryo viloyati ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining hozirgi holatini o'rganish, viloyatning investitsiyaviy, sanoat va eksport salohiyatini yanada mustahkamlash bo'yicha samarali chora-tadbirlarni ishlab chiqish, shuningdek, mahalliy tadbirkorlarini qiynayotgan dolzarb muammolarni hal qilishda yordam ko'rsatish uchun ushbu hududga jo'nab ketdi.
Viloyat ishlab chiqarish imkoniyatlari bilan tanishuv gilam mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan "Termez National Carpets" MCHJ dan boshlandi. Bu yil ishga tushirilgan loyihaning qiymati 236 milliard so'mni tashkil etadi. Korxonada Germaniya, Belgiya va Turkiyadan olib kelingan uskunalar o'rnatildi. 250 ga yaqin mutaxassis ishlaydigan zavodning ishlab chiqarish quvvati bugungi kunda yiliga 4,5 million kvadrat metr mahsulotni tashkil etadi.
Yo'nalishdagi yana bir yirik investitsiya loyihasi - 2,2 million dollar qiymatidagi "Termiz-Agro-Impex" MCHJ bo'ldi. Korxona yiliga 300 tonna qishloq xo'jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaradi, ularning 80% eksport qilinadi. Bu erda 45 kishi ish bilan ta'minlangan, o'zlarining muzlatgichlari mavjud.
Bundan tashqari, Hukumat komissiyasi "Termiz xalqaro savdo markazi" erkin savdo zonasini qurish bo'yicha ishlarning borishini o'rganib chiqdi. Transport-logistika, xizmat ko'rsatish, ijtimoiy xizmatlar, savdo markazlari va ishlab chiqarish ob'ektlari binolari qurilayotgan loyihaning umumiy qiymati 750 mlrd so'mni tashkil etadi. Joriy yilning dekabr oyida 6000 nafar xodimni yollash bilan ob'ektni ishga tushirish rejalashtirilgan, ulardan 3500 nafari ayollar va yoshlardir.
Tashrif buyurilgan ob'yektlarda bo'lib o'tgan muloqotda tadbirkorlar o'z muammolari va respublikaning investitsiyaviy jozibadorligini yuksaltirish bo'yicha takliflari bilan o'rtoqlashdilar. Mas'ul rahbarlarga bildirilgan barcha masalalarni hal etish choralarini ko'rish va konstruktiv takliflarni respublika darajasida kompleks qarorlar tayyorlashda inobatga olish bo'yicha topshiriqlar berildi.

Изучена деятельность крупных инвестиционных проектов Сурхандарьинской области
19 сентября текущего года Правительственная комиссия по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева и в составе глав министерств, ведомств и коммерческих банков выехала в Сурхандарьинскую область для изучения текущего состояния социально-экономического развития региона, выработки эффективных мер по дальнейшему укреплению инвестиционного, промышленного и экспортного потенциала, а также оказания поддержки предпринимателям области в решении актуальных проблем, с которыми они сталкиваются в процессе своей деятельности.
Первым адресом ознакомления с возможностями стало ООО «Termez National Carpets», специализирующееся на производстве ковровых изделий. Стоимость проекта, запущенного в этом году – 236 млрд сумов. На производстве установлено оборудование из Германии, Бельгии и Турции. Производственная мощность завода, где трудятся около 250 специалистов, сегодня составляет 4,5 млн кв.метров продукции в год.
Очередной крупный инвестиционный проект на маршруте – ООО «Термез-Агро-Импекс», стоимостью 2,2 млн долларов. Предприятие производит 300 тонн сельхозпродукции в год, 80% из которых отправляются на экспорт. Здесь обеспечены работой 45 человек, имеются собственные холодильные камеры хранения.
Далее Правительственная комиссия изучила ход работ по созданию зоны свободной торговли «Термезский международный торговый центр». Общая стоимость проекта, на котором возводятся корпуса транспортно-логистических, сервисных, социальных служб, торговых центров и производственных объектов составляет 750 млрд сумов. Уже в декабре этого года планируется запуск объекта с приёмом на работу 6000 работников, из которых 3500 – это женщины и молодёжь.
В ходе диалогов на местах предприниматели поделились своими проблемами и предложениями по улучшению инвестиционной привлекательности республики. Ответственным руководителям даны адресные поручения принять меры по решению всех озвученных вопросов и выработать конструктивные предложения при подготовке комплексных решений на республиканском уровне.