Yaponiya va O‘zbekiston savdo-iqtisodiy va parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash niyatida
Joriy yilning 30-noyabr kuni O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining Yaponiyada tashrif bilan bo‘lib turishi doirasida Yaponiya Liberal-demokratik partiyasidan Vakillar palatasi a’zosi, “O‘zbekiston va Yaponiya” Parlamentlararo do‘stlik Ligasi ijroiya qo‘mitasi rahbari Keysuke Suzuki bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yaponiya tomoniga O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, moliyaviy va texnik hamkorlikni rivojlantirishning barcha masalalari bo‘yicha uzoq yillik sheriklik munosabatlari hamda parlamentlararo aloqalarni kengaytirishdagi sa’y-harakatlari uchun minnatdorchilik bildirildi.
Keysuke Suzuki, o‘z navbatida, hamkorlikni faollashtirishga hamda Markaziy Osiyodagi mintaqaviy integratsiya jarayonlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga va mintaqaning iqtisodiy farovonligiga ko'maklashishda davom etishga tayyorligini ta’kidladi.
Yaponiya Liberal-demokratik partiyasi vitse-prezidenti Taro Asoning (sobiq moliya vaziri va Yaponiya Bosh vaziri) 2023-yilda O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasidagi parlamentlararo forumning navbatdagi 4-yig‘ilishi hamda ikki mamlakatning yetakchi ishbilarmon doiralari ishtirokida qo‘shma biznes-forumni o‘tkazish uchun tashrifi yuzasidan kelishuvga erishildi.

Япония и Узбекистан намерены укреплять торгово-экономические и межпарламентские связи
30 ноября этого года, в рамках пребывания узбекской правительственной делегации в Японии, состоялась встреча с Членом Палаты представителей от Либерально-Демократической Партии Японии и главой исполнительного комитета Парламентской Лиги Дружбы «Узбекистан и Япония» Кейсуке Сузуки.
Японской стороне выражена благодарность за многолетнее партнёрство по всем вопросам развития торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического сотрудничества, а также расширения межпарламентских связей между Узбекистаном и Японией.
Кейсуке Сузуки озвучена готовность к продолжению активного взаимодействия и оказанию всесторонней поддержки процессов региональной интеграции в Центральной Азии,
а также содействию экономическому процветанию региона.
Достигнута договорённость о визите вице-президента Либерально-демократической партии Японии Таро Асо (бывшего министра финансов и премьер-министра Японии) в Узбекистан в 2023 году для проведения очередного 4-го заседания межпарламентского форума между Республикой Узбекистан и Японией, а также совместного бизнес-форума при участии ведущих деловых кругов двух стран.