Yaponiya kompaniyalari Toshkent logistika ob'ektlari bilan tanishdilar
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Yaponiya Tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO) bilan birgalikda Toshkent shahrining yirik logistika ob'ektlariga bir kunlik tanishuv turi tashkil etdi. Unda Birlashgan Arab Amirliklari, Rossiya, Turkiya va O'zbekistonda faoliyat yuritayotgan Yaponiyaning yetakchi kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Tashrif dasturiga muvofiq havo, temir hamda avtomobil yo'llari orqali yetkaziladigan yuklarni qabul qilishga ixtisoslashgan logistika markazlariga borildi. Jumladan, tur ishtirokchilari Toshkent xalqaro aeroporti, Chukursay Logistics Center va Highway Logistics Centerdagi bojxona omborlarining faoliyati bilan tanishdilar. Mehmonlar markazlarning jihozlanganligiga va salohiyatiga yuqori baho berdilar.
Ma'lumot uchun: JETRO – Yaponiyaning O'zbekiston bilan savdo-iqtisodiy aloqalarini rivojlantirishga ko'maklashadigan hukumat tashkiloti. JETRO o'z faoliyati doirasida muntazam ravishda Yaponiya ishbilarmon doiralari vakillarini O'zbekistonda biznes yuritish uchun yaratilgan iqtisodiy va investitsiyaviy iqlim, sharoitlar bilan tanishtirishga qaratilgan tadbirlarni o'tkazadi.

Японские компании ознакомились с логистическими объектами Ташкента
Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с Японской организацией по развитию внешней торговли (ДЖЕТРО) организован однодневный ознакомительный тур по основным логистическим объектам г.Ташкента. В нем приняли участие руководители ведущих японских компаний, представленных в том числе в ОАЭ, России, Турции и Узбекистане.
Программа визита включила в себя посещение логистических центров, специализирующихся на приеме и обработке грузов, прибывающих воздушным железнодорожным и автомобильным транспортом. Так, участники тура ознакомились с деятельностью складов таможенного хранения в Международном аэропорту г. Ташкента, транспортно-логистических центрах Chukursay Logistics Center и Highway Logistics Center. Гостями была дана высокая оценка оснащённости и потенциалу центров.
Для справки: ДЖЕТРО является правительственной организацией Японии, оказывающей содействие развитию торгово-экономических отношений с Узбекистаном. В рамках своей деятельности ДЖЕТРО регулярно проводит мероприятия, целью которых является ознакомление представителей японских деловых кругов с экономическим и инвестиционным климатом, условиями, созданными для открытия и ведения бизнеса в Узбекистане.