JICA: O'zbekistonning investitsiyaviy jozibadorligi oshirish yulidagi hamkorlik
Uchrashuvning asosiy maqsadi strategik jihatdan muhim va ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirish bo'yicha ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdan iborat bo'ldi.
Yaponiya tomoniga so'nggi yillarda JICA O'zbekiston bilan investitsiyaviy hamkorlikni izchil rivojlantirayotgani va mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga qo'shgan hissasi uchun minnatdorlik bildirildi. O'zaro ishonch va mustahkam aloqalar tufayli hozirgi kunda JICA ko'magida mamlakatimizda 4,7 milliard dollarlik 13 ta loyiha amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Suhbat davomida tomonlar O'zbekiston uchun qishloq xo'jaligi sohasidagi ustuvor tashabbuslarga alohida e'tibor qaratib, loyihalarni amalga oshirish jarayonini muhokama qildilar. Xususan, ular "Meva-sabzavotchilik tarmog'ida qo'shilgan qiymat zanjiri yaratishni rivojlantirish (2-bosqich)" (200 million dollar) kredit liniyasi birinchi bosqichi doirasida, O'zbekistonda 300 dan ortiq loyihalar hayotga tatbiq etilgani va 5 mingdan ortiq yangi ish o'rinlari yaratilganligini ta'kidladilar.
Muzokaralar yakunida "Meva-sabzavotchilik tarmog'ida qo'shilgan qiymat zanjiri yaratishni rivojlantirish (2-bosqich)" kredit liniyasining ikkinchi bosqichi doirasida qo'shimcha 200 million dollar ajratish bo'yicha Ayirboshlash notalarini va Qarz bitimini imzolash marosimi bo'lib o'tdi. Ushbu loyiha fermer xo'jaliklari va tegishli tashkilotlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik vakillarining moliyaviy barqarorligini oshirish maqsadida mahalliy tijorat banklariga kredit liniyasini ajratishni nazarda tutadi. Bu esa, o'z navbatida, O'zbekistonda raqobatbardosh meva-sabzavot mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini oshirishga imkon beradi.

JICA: развитие сотрудничества на благо инвестиционной привлекательности Узбекистана
29 августа текущего года заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев принял делегацию Японского агентства международного сотрудничества (JICA) во главе со старшим вице-президентом Кейитиро Наказава.
Основная цель встречи – обсуждение перспектив двустороннего сотрудничества по реализации стратегически важных и социально-значимых проектов.
Японской стороне выражена признательность за поступательное укрепление инвестиционного сотрудничества и вклад JICA в социально-экономическое развитие Узбекистана, особенно активизировавшееся в последние годы. Отмечено, что благодаря доверию и крепким связям в настоящее время при содействии JICA в стране реализуются 13 проектов на сумму 4,7 млрд долларов.
В ходе беседы стороны предметно обсудили ход реализации проектов, уделив особое внимание приоритетным для Узбекистана инициативам в области сельского хозяйства. В частности, стороны отметили, что в рамках первой фазы кредитной линии «Развитие создания цепочки добавленной стоимости в отрасли плодоовощеводства (Фаза-2)» (200 млн. долл.) в Узбекистане были реализованы более 300 проектов и созданы более 5 тыс. новых рабочих мест.
По итогам переговоров состоялась церемония подписания Обменных нот и Заёмного соглашения по выделению дополнительных 200 млн. долл. на реализацию второй фазы кредитной линии «Развитие создания цепочки добавленной стоимости в отрасли плодоовощеводства (Фаза-2)». Данным проектом предусматривается выделение национальным коммерческим банкам кредитной линии с целью повышения финансовой устойчивости фермерских хозяйств и профильных организаций, представителей малого бизнеса и частного предпринимательства, что, в свою очередь, позволит увеличить по итогу объёмы производства в Узбекистане конкурентоспособной плодоовощной продукции.