Laziz Kudratov Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga rahbar etib tayinlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-dekabrdagi “Yangi O‘zbekiston ma’muriy islohotlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi №PF-269-son Farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi sifatida qayta tashkil etildi.
Joriy yilning 30-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni bilan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan nomzodi ma’qullangach, Laziz Shavkatovich Kudratov investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri lavozimiga tayinlandi.
Laziz Kudratov ushbu lavozimga tayinlangunga qadar Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, O‘zbekiston Respublikasining Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi elchixonasi, “Uzinfoinvest” Agentligida, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi va Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida turli rahbarlik lavozimlarida ishlab kelgan.
Ma'lumot uchun: Laziz Kudratov 1981 yilda Toshkent shahrida tug'ilgan. Toshkent Davlat sharqshunoslik universiteti va Xosei universiteti (Yaponiya)ni tamomlagan. 2003-2010 yillarda Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligida turli lavozimlarda ishlagan. 2010-2014-yillarda O‘zbekiston Respublikasining Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi elchixonasining savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi lavozimida ishlagan. 2014-2016 yillarda – “O‘zinfoinvest” xorijiy investitsiyalarni axborot bilan ta’minlash va rag‘batlantirish Agentligi direktori. 2017-2019 yillarda - O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha Davlat qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari va 2019-yil 28-yanvardan hozirgi kunga qadar – Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari.

Лазиз Кудратов возглавил Министерство инвестиций, промышленности и торговли
Указом Президента Республики Узбекистан №УП-269 «О мерах по реализации административных реформ Нового Узбекистана» от 21 декабря 2022 года Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан реорганизовано в Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан.
30 декабря текущего года Указом Президента Республики Узбекистан, после одобрения депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса кандидатуры, на должность министра инвестиций, промышленности и торговли назначен Лазиз Шавкатович Кудратов.
До назначения Лазиз Кудратов работал на различных руководящих должностях в Министерстве внешних экономических связей, инвестиций и торговли, Посольстве Республики Узбекистан в Соединенных Штатах Америки, Агентстве «Узинфоинвест», Государственном комитете Республики Узбекистан по инвестициям и Министерстве инвестиций и внешней торговли.
Для справки: Лазиз Кудратов родился в 1981 году в г. Ташкенте. Окончил Ташкентский государственный университет востоковедения и университет Хосей (Япония). В 2003-2010 гг. работал на разных должностях в Министерстве внешних экономических связей, инвестиций и торговли. С 2010-го по 2014 год работал советником по торгово-экономическим вопросам Посольства Республики Узбекистан в Соединенных Штатах Америки. В 2014-2016 гг. – директор Агентства «Узинфоинвест» по информационному обеспечению и содействию иностранным инвестициям. В 2017-2019 гг. – первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям и с 28 января 2019 года до настоящего назначения – первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли.