Misrning yetakchi kompaniyalari O‘zbekistonda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyor
Joriy yilning 16-fevral kuni O‘zbekiston hukumat delegatsiyasining Misrga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Qohirada Misrning elektrotexnika, to‘qimachilik, charm va poyabzal, farmatsevtika mahsulotlari va qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida faoliyat yuritayotgan yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazdi. Mamlakatimiz iqtisodiyotining ustuvor tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va sarmoyalarni jalb etish istiqbollari kun tartibidagi asosiy mavzulardan biri bo‘ldi.
Xususan, Elsewedy Electric prezidenti Ahmad Sadek bilan (kompaniya 17 ta davlatdagi korxonalarga ega boʻlgan Misrning eng yirik elektr energiyasi, transformator va kabel mahsulotlari ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi. Aktivlari 6 mlrd dollar tashkil qiladi) energetika va elektrotexnika sanoatidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Shamol va quyosh elektr stansiyalarini qurish boʻyicha qoʻshma loyihalarni ishlab chiqish, transformatorlar, kabel-sim mahsulotlari va aksessuarlar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish boʻyicha Ishchi guruh tuzishga kelishildi.
Fresh kompaniyasi rahbariyati bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda elektrotexnika sohasida loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi (kompaniya 1,5 ming turdagi elektrotexnika mahsulotlari, jumladan, maishiy texnika ishlab chiqaradi. Eksport geografiyasi dunyoning 52 davlatini qamrab oladi. Sotuvlar hajmi 1 milliard dollarni tashkil etadi). Toshkent viloyatida elektrotexnika mahsulotlari qo‘shma ishlab chiqarish loyihalarini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, mis va butlovchi qismlarni birgalikda ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar kelishib olindi.
Orascom Construction kompaniyasi ijrochi direktori Ihab Mahaved bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvda (kompaniya anʼanaviy va qayta tiklanadigan elektr energiyasi, qurilish materiallari ishlab chiqarishda, suv resurslarini boshqarish va qayta ishlashda 70 yillik tajribaga ega) energetika, yoʻl infratuzilmasini rivojlantirish va qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Loyihalarni batafsil o‘rganish bo‘yicha qo‘shma Ishchi guruh tuzish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shu kuni Al Rowad va ARC Shoes (kompaniyalar Yevropa, Yaqin Sharq, Osiyo va Afrika mamlakatlariga poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi va eksport qiluvchi yirik korxonalar hisoblanadi), shuningdek, Lotus Garment Group (Levi's, Lee, Gap, Wrangler, Ralph Lauren, Calvin Klein va boshqa xalqaro brendlar uchun kiyimlar ishlab chiqaradi) va Pharco Pharmaceutical (kompaniya 450 dan ortiq turdagi dori-darmonlarni ishlab chiqarib, 50 mamlakatga eksport qiladi) rahbariyati bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarda qo‘shma korxonalar tashkil etish va yuqori sifatli charm, to‘qimachilik va farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni amaliy ishlab chiqishni boshlashning tashkiliy masalalari kelishib olindi.
Konstruktiv ruhda kechgan muzokaralarda tomonlarning hamkorlikni chuqurlashtirish va erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ko‘rishga tayyorligi qayd etildi.

Leading Egyptian companies are ready to implement joint projects in Uzbekistan
On February 16 this year, as part of the visit of the government delegation of Uzbekistan to Egypt, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov held talks in Cairo with the management of leading Egyptian companies operating in the field of production of electrical, textile, leather and footwear, pharmaceutical products and construction materials. The main topic of the agenda was the prospects for implementing joint projects and attracting investments in priority sectors of our country's economy.
In particular, the issues of cooperation in the field of energy and electrical industries were discussed with President of Elsewedy Electric Ahmed Sadek (the company is the largest producer of electricity, transformers and cable products in Egypt with production facilities in 17 countries of the world and $6 billion assets). Agreements have been reached on the creation of a Working Group for the practical development of joint projects for the construction of wind and solar power plants, the establishment of the production of transformers, cable and wire products and accessories.
At a meeting with the management of the company Fresh, the implementation of projects in the field of electrical industry was discussed (the company produces more than 1.5 thousand types of electrical products, including household appliances. The geography of exports includes 52 countries of the world. Sales volume – $ 1 billion). Measures were agreed on joint preparation of projects to establish the production of electrical products in the Tashkent region, as well as the organization of joint production of copper and components.
At a meeting with Managing Director of Orascom Construction Ihab Mahawed, prospects for the implementation of joint projects in the field of energy, development of road infrastructure and construction materials were discussed (the company has 70 years of experience in the production of traditional and renewable electricity, construction materials, recycling and water resources management). An agreement was reached on the establishment of a joint Working Group for detailed study of projects.
On the same day, meetings were held with the management of Al Rowad and ARC Shoes (the companies are major manufacturers and exporters of shoes to Europe, the Middle East, Asia and Africa), as well as Lotus Garments Group (produces clothes for international brands Levi's, Lee, Gap, Wrangler, Ralph Lauren, Calvin Klein and others) and Pharco Pharmaceuticals (the company produces more than 450 types of medicines, exports products to 50 countries of the world). Organizational issues on the start of practical development of projects for joint production of high-quality leather, textile and pharmaceutical products were agreed.
The unifying feature of the negotiations was their constructive nature and readiness of the parties to take concrete measures to increase cooperation and accelerate the implementation of the agreements reached.