ITSV O'zbekistonning Alibaba global savdo maydonchasiga chiqishining tafsilotlarini ochib bermoqda
O'tgan hafta O'zbekiston Alibaba global savdo maydonchasidan o'rin olgani haqidagi xabar mamlakatimiz Internet hamjamiyatida keng tarqaldi. Bugun biz ushbu voqelikning tafsilotlarini ochib beramiz.
Tarqalgan xabarning mazmunini eslatib o'tamiz: Xitoyda nufuzli xalqaro elektron savdo maydonchasida O'zbekiston milliy pavilyonining rasmiy ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Alibaba.com yillik aylanmasi 106 milliard dollarni tashkil etadigan Xitoyning yetakchi savdo platformasidir. Uning asosiy faoliyati B2B shaklida kompaniyalar o'rtasidagi savdo operatsiyalari va onlayn chakana savdoni tashkil qilishdan iborat.
O'zbekiston pavilyoni MDH mamlakatlari orasida Alibaba.com saytida Rossiya va Qozog'istondan keyin uchinchi bo'ldi. O'zbekiston milliy pavilyoniga 4800 dan ortiq turdagi tovarlarga ega 50 dan ortiq mahalliy kompaniyalar kiradi.
O'zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rag'batlantirish agentligi va Alibaba Group korporatsiyasi o'rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi. Maqsad –Xitoyning ulkan elektron savdo platformasi orqali milliy mahsulotlar eksportini yo'lga qo'yish.
Shartnoma doirasida Agentlik o'z mahsulotlarini Alibaba marketpleysida ro'yxatdan o'tkazish uchun 70 ta mahalliy eksport qiluvchi korxonalarga 4,6 milliard so'm miqdorida moliyaviy yordam ko'rsatdi.
Korxonalar orasida yangi uzilgan va quritilgan meva va sabzavotlar, tayyor to'qimachilik va boshqa mahsulotlar ishlab chiqaruvchilar, sayyohlik xizmatlarini ko'rsatuvchi kompaniyalar bor. Bugungi kunga qadar ular 67,1 million dollarlik mahsulot eksport qilishga muvaffaq bo'ldilar.
Har kuni ushbu platformada o'zbek eksportchilari va ishlab chiqaruvchilarining qatori kengayib bormoqda. 2022 yil oxiriga kelib ular sonini 100 taga yetkazish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, xitoylik mutaxassislarni jalb qilgan holda 300 dan ortiq mahalliy korxonalar vakillari uchun ushbu elektron platforma imkoniyatlaridan samarali foydalanish bo'yicha 4 ta seminar-trening o'tkazildi. Yil oxirigacha 500 ta korxona mutaxassislarini ushbu mashg'ulotlar bilan qamrab olish rejalashtirilgan.
Muhim voqeaning o'zi joriy yilning 13-sentabrida ro'y berdi. O'sha kuni Alibaba platformasida doimiy faoliyat ko'rsatayotgan O'zbekiston milliy pavilyoni ishga tushirildi. Unda 3 ta asosiy tarmoq – to'qimachilik, qishloq xo'jaligi va oziq – ovqat sanoatining 100 dan ortiq eng sifatli va ommabop mahsulotlari bor.
Aytgancha, qiziqqanlar uchun milliy pavilonga havola bu erda.
Yil oxiriga qadar pavilyonda elektrotexnika, mebel va aksessuarlar, charm-poyabzal mahsulotlari, sport anjomlari, bolalar o'yinchoqlari bo'yicha yangi tarmoqlar sahifalari ochilishi rejalashtirilgan. Natijada eksportga yo'naltirilgan tovar pozitsiyalari soni 300 taga yetkaziladi. Pavilyon muntazam ravishda O'zbekiston tovarlari bilan yangilanadi. Unda sun'iy intellektdan foydalangan holda sotuvlar, xaridorlar reytingi va sharhlar asosida eng ommabop va sifatli mahalliy mahsulotlar avtomatik ravishda tanlab olinadi va joylanadi.
ITSV huzuridagi Eksportni rag'batlantirish agentligi tizimli ravishda ushbu yo'nalishni ilgari surishda davom etmoqda. Joriy yilning 8-15-oktabr kunlari Toshkentda Alibaba Group korporatsiyasi bilan hamkorlikda elektron tijorat forumi, tadbirkorlar uchun seminarlar va treninglar, shuningdek, savdo maydonchasi orqali eksport qilishga qiynalayotgan eksportchilar uchun mahorat darslari va individual konsultatsiyalar o'tkazish rejalashtirilgan. Mashg'ulotlarda Alibaba Group korporatsiyasining 5 ta yetakchi eksperti ishtirok etadi. Tadbir nafaqat Markaziy Osiyoda, balki MDH mamlakatlarida o'tkazilgan eng keng qamrovli bo'lishi kutilmoqda.

МИВТ раскрывает детали выхода Узбекистана на глобальную трейдинговую площадку Alibaba
Новость о том, что Узбекистан вышел на глобальную трейдинговую площадку Alibaba на прошлой неделе облетела интернет-сообщество нашей страны. Сегодня мы раскроем больше деталей этого события.
Напомним, что известно: В Китае прошла церемония официального открытия Национального павильона Узбекистана на престижной международной электронной торговой площадке. Alibaba.com – это ведущая китайская торговая площадка с ежегодным оборотом 106 миллиардов долларов. Основными видами деятельности являются торговые операции между компаниями по схеме B2B и розничная онлайн-торговля.
Среди стран СНГ павильон Узбекистана на площадке Alibaba.com стал третьим после России и Казахстана. Национальный павильон Узбекистана включает свыше 50 отечественных компаний более чем с 4800 видами товаров.
Итак, соглашение о сотрудничестве было подписано между Агентством продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и корпорацией Alibaba Group. Цель – налаживание экспорта национальной продукции на гигантской китайской электронной торговой платформе.
В рамках соглашения Агентство оказало финансовую поддержку в размере 4,6 млрд сумов 70 местным предприятиям-экспортерам для регистрации их продукции на маркетплейсе Alibaba.
Среди предприятий – производители свежих и сушеных фруктов и овощей, готовой текстильной и иной продукции, компании, оказывающие туристические услуги. До сегодняшнего дня предприятия уже экспортировали продукцию на 67,1 млн долларов.
С каждым днем присутствие узбекских экспортёров и производителей на данной площадке расширяется, и уже к концу 2022 года планируется довести их количество до 100.
Кроме этого, с привлечением китайских специалистов было проведено 4 семинара-тренинга по эффективному использованию возможностей данной электронной торговой площадки для более чем 300 местных предприятий. До конца года планируется увеличить эту цифру до 500 предприятий.
Само знаковое событие состоялось 13 сентября текущего года. В тот день на платформе Alibaba был запущен постоянно действующий национальный павильон Узбекистана, где разместилось более 100 наименований самых качественных и популярных продукций 3-х основных отраслей – текстильной, сельскохозяйственной, пищевой промышленности.
Кстати, для всех, кому интересно, ссылка на национальный павильон здесь.
До конца года в павильоне планируется открыть новые отраслевые разделы по электротехнике, мебели и фурнитуре, кожевенно-обувной продукции, спорттоварам, детским игрушкам. В результате, количество экспортоориентированных товарных наименований будет увеличено до 300. Павильон регулярно пополняется и обновляется товарами из Узбекистана, при этом автоматически выбираются и размещаются самые популярные и качественные отечественные товары путем ранжирования на основе объема продаж, оценок покупателей и комментариев с использованием искусственного интеллекта.
Агентство продвижения экспорта при МИВТ на системной основе продолжает продвигать данное направление. 8-15 октября этого года в Ташкенте совместно с корпорацией Alibaba Group планируется проведение форума электронной коммерции, семинаров и тренингов для предпринимателей, а также мастер-классов и индивидуальных консультаций для экспортеров, испытывающих трудности с экспортом на торговой площадке, участие в которых примут 5 ведущих экспертов корпорации «Alibaba Group». Ожидается, что событие станет самым большим по охвату не только в Центральной Азии, но и среди стран СНГ.