“Farg‘ona vodiysi yengil sanoati” II-forumi o‘z ishini boshladi
Joriy yilning 24-oktabr kuni Farg‘ona shahrida Rossiya, Belarus, Italiya, Polsha, Avstriya, Turkiya va boshqa davlatlardan importyorlar ishtirokida “Farg‘ona vodiysi yengil sanoati” II-forumining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ochilish marosimida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining hududiy boshqarmasi rahbariyati mazkur Forum mahalliy va xorijiy tadbirkorlar o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish, savdo shartnomalarini tuzish muhimligini ta’kidladi. Farg‘ona viloyatida to‘qimachilik sanoatining eksport salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimot bo‘lib o‘tdi. Xususan, xorijiy kapital ishtirokidagi to‘qimachilik korxonalari 2019-yildagi 56 tadan 2022-yilda 83 taga yetgani ta’kidlandi. Farg‘ona viloyatida to‘qimachilik mahsulotlari 2021-yilda dunyoning 49 davlatiga, 2022-yilda esa 57 ta davlatga eksport qilindi. Eksport qiluvchi korxonalar soni 2021-yildagi 174 tadan 2022-yilda 201 taga yetdi.
Ishtirokchilar eʼtibori Oʻzbekistonning Yevropa Ittifoqining GSP+ va Buyuk Britaniyaning Enhanced GSP maqomini olgani, paxta va toʻqimachilik mahsulotlariga boykotning bekor qilinishi munosabati bilan ochilayotgan imkoniyatlarga, shuningdek, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalarida investorlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, soliq va bojxona imytiyozlari va preferensiyalariga qaratildi.

Начал работу II форум «Легкая промышленность Ферганской долины»
24 октября этого года в городе Фергане состоялась церемония открытия II форума «Легкая промышленность Ферганской долины», в котором приняли участие импортеры из России, Беларуси, Италии, Польши, Австрии, Турции и других стран.
На церемонии открытия, руководством регионального подразделения Министерства инвестиций и внешней торговли была отмечена важность Форума для взаимного обмена опытом и заключения торговых соглашений между местными и зарубежными предпринимателями. Была представлена презентация об экспортном потенциале текстильной промышленности Ферганской области. В частности, подчёркнут рост текстильных предприятий с участием иностранного капитала с 56 в 2019 году до 83 в 2022. Текстильная продукция Ферганской области в 2021 году экспортировалась в 49 стран, а в 2022 году уже в 57 стран мира. Количество предприятий экспортёров увеличилось со 174 в 2021 году до 201 в 2022 году.
Внимания участников обращено на возможности, раскрывающиеся в связи с получением Узбекистаном статуса GSP+ ЕС и Enhanced GSP Великобритании, отменой бойкота хлопко-текстильной продукции, а также на условия для инвесторов, налоговые и таможенные льготы и преференции, созданные в свободных экономических и малых промышленных зонах.
В ходе Форума организована выставка продукции более 60 местных производителей легкой промышленности, B2B переговоры и посещение крупных производственных площадок региона.