Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o'rinbosari tayinlandi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga asosan Xolmurodov Nozimjon Qosimovich O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o'rinbosari etib tayinlandi.
Tayinlovga qadar N. Xolmurodov Monopoliyaga qarshi kurashish qo'mitasi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Turizm va sport vazirligi, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, shuningdek, investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o'rinbosari va Buxoro viloyati hokimining birinchi o'rinbosari lavozimlarida ishlab kelgan.
N. Xolmurodov yangi lavozimida davlat investitsiya dasturlarini shakllantirish va monitoring qilish, geologiya, tog‘-kon sanoati, metallurgiya, mashinasozlik va qurilish materiallari ishlab chiqarish, yengil va elektrotexnika, agrosanoat va qishloq xo'jaligi, ijtimoiy soha va farmatsevtika tarmoqlarii hamda boshqa yo'nalishlarni rivojlantirishda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatini muvofiqlashtirish masalalariga, bank va moliya sohasining investitsiyaviy va iqtisodiy salohiyatini yaxshilash, eksport va hududlarni rivojlantirish, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining qarorlari, qonun hujjatlari bilan belgilangan boshqa funktsiya va vazifalarni amalga oshirishga mas‘ul bo‘ladi.

Назначен первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли
Постановлением Президента Республики Узбекистан Холмуродов Нозимжон Касымович назначен первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
До назначения Н.Холмуродов работал на различных должностях в Антимонопольном комитете, Министерстве занятости и трудовых отношений, Министерстве туризма и спорта, Администрации Президента Республики Узбекистан, а также в должностях заместителя министра инвестиций и внешней торговли и первого заместителя хокима Бухарской области.
В сферу ответственности Н.Холмуродова в новой должности входят вопросы координации деятельности государственных органов и организаций в области формирования и осуществлении мониторинга государственных инвестиционных программ, развития геологии, горнодобывающей промышленности, металлургии, машиностроения и производства строительных материалов, легкой и электротехнической промышленности, агропромышленного комплекса и сельского хозяйства, социального сектора и фармацевтической промышленности и других отраслей, улучшения инвестиционно-экономического потенциала банковской и финансовой сферы, регионального развития и экспорта, а также осуществление других функций и задач, возложенных решениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров, актами законодательства.