Yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatish tartibi to‘g‘risida e'lon
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 28 oktyabrdagi 625-son “Yengib bo‘lmaydigan kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning maʼmuriy reglamentini tasdiqlash haqida”gi qaroriga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi hududida sodir bo‘lgan yengib bo‘lmas kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.
Mazkur davlat xizmati ko‘rsatilishi uchun arizachi O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali YAIDXPda so‘rovnomani to‘ldirib, identifikatsiya qilishning zamonaviy vositalari (elektron raqamli imzo, mobil-ID va boshqalar)ni qo‘llagan holda tegishli hujjatlarni yuklagandan so‘ng so‘rovnomani yuboradi.
2022 yil 28 dekabrdan boshlab arizalar faqatgina O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali qabul qilinadi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri hamda elektron pochta orqali kelib tushgan arizalar qabul qilinmaydi.
Arizani topshirish yuzasidan savollar bo‘yicha Vazirlikning Yuridik boshqarmasiga murojaat qilishingiz so‘raladi.

Объявление о порядке оказания государственных услуг по подтверждению обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор)
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 октября 2022 года №625 «Об утверждении Административного регламента оказания государственных услуг по подтверждению обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор)», подтверждение обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажора), наступивших на территории Республики Узбекистан осуществляется Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
Для получения данной услуги заявителю необходимо заполнить анкету, загрузив соответствующие документы путем использования современных средств идентификации (электронно-цифровая подпись, мобильный ID и т.д.) и направить её на рассмотрение посредством Единого портала интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан.
С 28 декабря 2022 года прием заявок будет осуществляться только через Единый портал интерактивных государственных услуг. Заявки, поступившие напрямую и по электронной почте, не принимаются.
По вопросам, связанным с подачей заявления, просим обращаться в Юридическое управление Министерства.