O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi borasidagi ishlarning borishi muhokama qilindi
Joriy yilning 28-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjaev raisligida Jahon savdo tashkiloti (JST) bilan ishlash bo‘yicha Idoralararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda 2022-yilda amalga oshirilgan ishlar yakunlari sarhisob qilindi va jalb qilingan vazirlik va idoralar kesimida JSTga a’zo bo‘lish doirasida 2023-yilga mo‘ljallangan asosiy vazifalar belgilab olindi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga murojaatida belgilanganidek, Tashkilotga a’zo bo‘lish bo‘yicha barcha asosiy muzokaralarni 2023-yil oxirigacha yakunlash, shuningdek, milliy qonunchilikni JST qoidalari va me'yorlariga muvofiqlashtirish va yangi standartlarni joriy etish bo‘yicha ishlarni jadallashtirishga doir kompleks chora-tadbirlarni ko‘rish muhimligi. alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida respublikaning JSTga a’zo bo‘lishining hozirgi holati va O‘zbekistonning Tashkilotga a’zo bo‘lishi bo‘yicha Ishchi guruhning 6-yig‘ilishini tashkil etishga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ham muhokama qilindi. Maʼlum qilinishicha, hozirga qadar JSTga aʼzo davlatlar rejalashtirilgan muzokaralarni tashkil etish uchun barcha zarur hujjatlarni olgan. Bundan tashqari, JSTga a'zo davlatlar va Tashkilot Kotibiyati bilan avval erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida amalga oshirish yuzasidan ikki tomonlama muzokaralar va maslahatlashuvlar o‘tkazilmoqda.
Tahlil natijalariga ko‘ra, Idoralararo komissiya a’zolariga Ishchi guruhning 6-yig‘ilishiga har tomonlama tayyorgarlik ko‘rish, barcha topshiriqlarning o‘z vaqtida bajarilishini ta’minlash va tayyorlanayotgan hujjatlar sifatini oshirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi. Shuningdek, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga barcha zarur hujjatlarni tayyorlash va JSTga aʼzo davlatlar bilan aniq muddatlarda ikki tomonlama muzokaralarni yakunlash boʻyicha individual rejalar ishlab chiqish topshirildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha Ishchi guruh yig‘ilishlarini va Tashkilotga a'zo davlatlar bilan ikki tomonlama muzokaralarni o‘z vaqtida tashkil etish bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirish maqsadida tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirokida muntazam ravishda yig‘ilish va muhokamalarni o‘tkazish bo‘yicha topshiriq berildi.

Обсужден ход работ по вступлению Узбекистана в ВТО
28 декабря текущего года под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по работе со Всемирной торговой организацией (ВТО).
В ходе заседания подведены итоги осуществлённой работы в 2022 году и определены основные задачи на 2023 год в рамках вступления в ВТО в разрезе вовлечённых министерств и ведомств. Особо отмечена важность принятия комплексных мер по завершению проведения всех основных переговоров по вступлению в Организацию до конца 2023 года, а также ускорения работы по гармонизации национального законодательства с нормами и правилами ВТО и внедрению новых стандартов в соответствии с Посланием Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана.
В ходе заседания также обсужден текущий статус вступления республики в ВТО и вопросы подготовки к организации 6-го заседания Рабочей группы по присоединению Узбекистана к Организации. Озвучено, что к настоящему времени странам-членам ВТО были переданы все необходимые документы для организации запланированных переговоров. Кроме того, на постоянной основе ведутся двусторонние переговоры со странами-членами ВТО и консультации с Секретариатом Организации для своевременной реализации ранее достигнутых договоренностей.
По результатам проведённого анализа, членам Межведомственной комиссии даны конкретные указания по всесторонней подготовке к 6-му заседанию Рабочей группы, обеспечению своевременной реализации всех задач и повышению уровня качества подготавливаемых документов. Также руководителям профильных министерств и ведомств поручено разработать индивидуальные планы по подготовке всех необходимых документов и завершению двусторонних переговоров со странами-членами ВТО с конкретными сроками исполнения.
По итогам заседания дано поручение по проведению на регулярной основе встреч и совещаний с участием профильных руководителей министерств и ведомств в целях координации работы по своевременной организации заседаний Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО и двусторонних переговоров со странами-членами Организации.