Koreya kompaniyalari bilan qo‘shma loyihalar amalga oshirilishi muhokama qilindi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida O‘zbekistonda qo‘shma investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirayotgan Koreyaning 30 dan ortiq kompaniyasi rahbarlari ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbirda manfaatdor vazirlik, idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlari, O‘zbekistonning Janubiy Koreyadagi diplomatik vakolatxonasi vakillari ham ishtirok etdi.
Muloqotda energetika, transport, qishloq xo‘jaligi, qurilish, geologiya, sog‘liqni saqlash, muhandislik va ta’lim sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Koreyalik investorlar ularni qiynab kelayotgan masalalarni aytib, loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha konstruktiv takliflar bilan o‘rtoqlashdilar. O‘z navbatida vazirliklar, idoralar, mahalliy hokimliklar vakillari tomonidan ko‘tarilgan masalalar yuzasidan atroflicha javoblar berildi va yuzaga kelayotgan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha aniq choralar ishlab chiqildi.
Yigʻilish yakunida loyihalarni amalga oshirishni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha aniq chora-tadbirlar, muddatlar va masʼul ijrochilar belgilangan “Yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish boʻyicha kelishuvga erishildi. Unga, shuningdek, ilgari surilgan takliflarni amalga oshirish boʻyicha vazifalar ham oʻz aksini topadi.

Обсужден ход реализации совместных проектов с корейскими компаниями
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся «круглый-стол» с участием руководителей более 30 корейских компаний, реализующих совместные инвестиционные проекты на территории Узбекистана. В мероприятии также приняли участие представители заинтересованных министерств, ведомств, органов местной власти, дипломатического представительства Узбекистана в Южной Корее.
В ходе диалога детально рассмотрен ход имплементации совместных проектов в области энергетики, транспорта, сельского хозяйства, строительства, геологии, здравоохранения, машиностроения и образования.
Инвесторы из Республики Корея озвучили возникающие в рамках своей деятельности вопросы и поделились конструктивными предложениями по ускорению реализации проектов. В свою очередь представителями министерств, ведомств, органов местной власти были даны подробные ответы и выработаны конкретные алгоритмы по устранению возникающих проблем.
По итогам встречи достигнута договоренность о разработке «Дорожной карты», включающей адресные меры поддержки реализации проектов, сроки и ответственных исполнителей, а также отражающей задачи по имплементации выдвинутых предложений.