Joriy yilning 14-yanvar kuni videokonferensaloqa tarzida 10-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida mamlakatimizda ishlab chiqarish hajmining o‘sish sur’atlarini ta’minlash, sanoatda mavjud imkoniyatlar va ishga solinmagan resurslardan foydalanish bo‘yicha belgilab berilgan vazifalar ijrosi muhokama qilindi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov tarmoq jadvallari va 2023-yilga mo‘ljallangan maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish rejalari doirasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan vazir o‘rinbosarlari, shuningdek, vazirlik tarkibiy tuzilmalari rahbarlarining hisobotlarini tingladi. Xususan, sanoat infratuzilmasini rivojlantirish, qo‘shimcha filiallar tashkil etish orqali erkin iqtisodiy zonalarni kengaytirish, iqtisodiy rivojlanishi orqada qolayotgan 60 ta tumandagi sanoat loyihalariga investitsiyalarni jalb qilish, har bir hududda muhandis kadrlar tayyorlashga ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Har bir yo‘nalish kesimidagi masalalar har tomonlama tahlil qilinib, masʼul ijrochilar va aniq ijro muddatlari ko'rsatilgan holda muammolarni bartaraf etish algoritmlari ishlab chiqildi.
Muhokama yakunlari boʻyicha Davlat rahbari tomonidan 2023-yilda sanoat ishlab chiqarish hajmini kamida 14 foizga oshirish yuzasidan belgilangan vazifalarni amalga oshirishda idoralararo hamkorlikni faollashtirish boʻyicha masʼul rahbarlarga qoʻshimcha topshiriqlar berildi. Tuzilgan ishchi guruhlar tomonidan bevosita joylarga chiqqan holda olib borilayotgan ishlar samaradorligi doimiy va tizimli ravishda o‘rganib borilishi ta’kidlandi.

Обсужден ход реализации задач по развитию промышленности
14 января текущего года в формате видеоконференции состоялось обсуждение хода реализации задач по обеспечению темпов роста объемов производства, задействованию имеющихся возможностей и новых резервов в промышленности, поставленных 10 января в ходе видеоселекторного совещания под руководством Президента Республики Узбекистан.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов заслушал доклады своих заместителей, а также руководителей управлений и подразделений министерства о проводимой работе в рамках сетевых графиков и планах по достижению целевых ориентиров на 2023 год. В частности, речь шла о развитии промышленной инфраструктуры, расширении территорий свободных экономических зон с созданием филиалов в других регионах, привлечении инвестиций в индустриальные проекты в 60 районах с отстающим уровнем экономического развития, организации в каждой области специализированных школ, готовящих инженерные кадры.
После детального анализа в разрезе каждого направления выработаны алгоритмы решения имеющихся вопросов с указанием конкретных сроков устранения проблем и возложением персональной ответственности.
По итогам обсуждения ответственным руководителям были даны дополнительные адресные поручения по организации тесной межведомственной кооперации в реализации задач по увеличению промышленного производства минимум на 14 процентов в 2023 году, поставленных Главой государства. Подчеркнуто, что изучение эффективности предпринимаемых мер с выездом сформированных рабочих групп непосредственно на места будет проводиться на системной основе.