Eksport faoliyatini rag'batlantirish bo'yicha navbatdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi
Joriy yilning 8-sentabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev rahbarligida videokonferensiya tarzida tashqi savdo faoliyatining joriy holati va uni rag'batlantirish bo'yicha navbatdagi chora-tadbirlarni muhokama qilishga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Yig'ilishda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari hamda Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy boshqaruv organlari rahbarlari ishtirok etdi. Tarmoqlar va hududlar kesimida eksport faoliyatining joriy holati, shuningdek eksport qiluvchi korxonalarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha amalga oshirilayotgan manzilli chora-tadbirlar to'g'risida hisobotlar taqdim etildi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi, Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Samarqand, Sirdaryo, Sirdaryo, Farg'ona, Xorazm viloyatlari, shuningdek, "O'zto'qimachiliksanoat" uyushmasi va Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligining tashqi savdo faoliyatiga mas'ul bo'lgan rahbarlarining tadbirkorlar va eksportchilarni qo'llab-quvvatlash va ularni qiynab kelayotgan muammolarni hal qilish borasidagi qoniqarsiz ishlari konstruktiv tanqid qilindi.
Tadbirkorlarning shu vaqtgacha hisoblangan qo'shilgan qiymat solig'i summalarini qaytarish, aylanma mablag'larni to'ldirish uchun kredit resurslarini ajratish, eksportchilarning logistika xarajatlarini qoplash, yangi ishlab chiqarish texnologiyalarini o'zlashtirish va yuqori qo'shilgan qiymatga ega mahsulotlar turlarini kengaytirish, shuningdek, yetkazib berish hajmlarni oshirish va geografiyasini kengaytirish bilan bog'liq masalalarini hal etish bo'yicha samarali chora-tadbirlar ko'rish vazifasi qo'yildi.
Uchrashuv yakunida har bir rahbarning belgilangan vazifalarni bajarish uchun shaxsiy javobgarligi ta'kidlandi. Ularning o'z vaqtida bajarilishining nazorati O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi tomonidan amalga oshiriladi.

Обсуждены дальнейшие меры по стимулированию экспортной деятельности
8 сентября текущего года под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева в формате видеоконференции прошло совещание, посвященное обсуждению текущего состояния и дальнейших мер по стимулированию внешнеторговой деятельности.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местного управления Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента. Были предоставлены отчеты о текущем состоянии экспортной деятельности в разрезе отраслей и регионов, а также о предпринимаемых адресных мерах по поддержке предприятий-экспортёров.
Деятельность ответственных за внешнеторговую деятельность руководителей Республики Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сырдарьинской, Сырдарьинской, Ферганской, Хорезмской областей, а также Ассоциации «Узтекстильпром» и Агентства по развитию фармацевтической отрасли была подвергнута конструктивной критике ввиду неудовлетворительной работы в части поддержки предпринимателей и экспортеров в решении их проблем.
Поручено принять действенные меры по решению вопросов предпринимателей, связанных с возвратом начисленных ранее сумм налога на добавленную стоимость, выделением кредитных ресурсов для пополнения оборотного капитала, возмещением расходов экспортеров на логистику, освоением новых производственных технологий и расширением ассортимента продукции с высокой добавленной стоимостью, а также наращиванием объемов и расширением географии поставок.
По итогам совещания была подчёркнута персональная ответственность каждого руководителя за исполнение поставленных задач. Контроль за их своевременной реализацией будет осуществляться Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.