BAA bilan hamkorlikning yangi yo‘nalishlari muhokama qilindi
Joriy yilning 15-fevral kuni O‘zbekiston ishchi guruhi Birlashgan Arab Amirliklarida tashrifining ikkinchi kuni doirasida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov BAA sanoat va ilg‘or texnologiyalar vaziri – Masdar kompaniyasi boshqaruvi raisi Sulton Ahmad al-Jobir va ushbu mamlakatning bir qator yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Kun tartibidan investitsiyaviy hamkorlik yo‘nalishlarini kengaytirish va iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida yangi yirik loyihalarni birgalikda amalga oshirish masalalari o‘rin oldi.
Shu tariqa, Sulton Ahmad al-Jobir bilan kimyo sanoati, metallurgiya va geologiya-qidiruv sohalarida joriy loyihalarni amalga oshirishning borishi va yangi sarmoyaviy tashabbuslarni amalga oshirish rejalari muhokama qilindi.
“Xalifa bin Zoid al-Nahayan jamg‘armasi” bosh direktori Muhammad Hoji al-Xuriy bilan uchrashuvda Nukus shahrida ayollar va bolalar klinikasini qurish loyihasi amalga oshirilayotgani ta’kidlandi. Qarshi va Toshkent shaharlarida ham shunday shifoxonalar qurish istiqbollari, shuningdek, O‘zbekistonda yangi tug‘ilgan chaqaloqlarni eshitish qobiliyatini tekshirishning universal tizimini joriy etish masalalari ko‘rib chiqildi.
International holding company bosh ijrochi direktori Sayyed Basar Shueb bilan O‘zbekistonning sog‘liqni saqlash, energetika va boshqa tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar mamlakatimiz investitsiyaviy salohiyati bilan yaqindan tanishish, qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha aniq shartnomalar tuzish maqsadida kompaniya rahbariyati va ekspertlarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etishga kelishib oldilar.
ADSSC bosh direktori A. Shamsi bilan uchrashuvda asosiy e’tibor Toshkent shahridagi oqava suv tizimini DXSh tamoyillari asosida takomillashtirish loyihasini amalga oshirishga qaratildi. Loyiha doirasida zamonaviy muhandislik inshootlarini qurish nazarda tutilgan. Tegishli investitsiya taklifi loyihasi joriy yilning bahorida imzolanishi rejalashtirilgan.
RAK Ceramics kompaniyasi ijrochi direktori A. Massad bilan uchrashuvda O‘zbekistonning qurilish materiallari ishlab chiqarish yo‘nalishidagi sanoat salohiyati atroflicha ko‘rib chiqildi.
Ma’lumot uchun: “RAK Ceramics” kompaniyasi 1989-yilda tashkil etilgan. Kompaniya dunyodagi eng yirik keramik mahsulotlar (keramik plitkalar, sanitariya-texnik vositalar, kranlar va oshxona jihozlari, idish-tovoqlar va boshqalar) ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi. Kompaniya BAA, Hindiston, Bangladesh, Eron, Yevropa Ittifoqi, Avstraliya, Sharqiy Afrika va Singapurda ishlab chiqarish quvvatlariga ega.
Eksportga mo‘ljallangan mahsulotlar, xususan, kafel va kulolchilik mahsulotlari ishlab chiqarish loyihasi ustida ish boshlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Uchrashuvlar ishtirokchilarga manfaatlar kesishuvi nuqtalarini aniqlash hamda istiqbolli investitsiya loyihalarini amalga oshirish, ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash va yangi ish o‘rinlari yaratish kabi amaliy natijalarga e’tibor qaratgan holda hamkorlikni rivojlantirish rejalarini belgilash imkonini berdi.

Обсуждены новые направления сотрудничества с ОАЭ
15 февраля этого года в рамках второго дня пребывания рабочей группы Узбекистана в Объединённых Арабских Эмиратах, министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провёл встречи с министром промышленности и передовых технологий - председателем правления компании Masdar ОАЭ Султаном Ахмедом аль-Джабером и руководителями ряда ведущих компаний ОАЭ. На повестке дня – расширение сфер инвестиционного взаимодействия и совместная реализация новых крупных проектов в приоритетных секторах экономики.
Так, с Султаном Ахмедом аль-Джабером обсужден ход реализации текущих проектов и планы по претворению в жизнь новых инвестиционных инициатив в химической отрасли, металлургии и геологоразведке.
На встрече с Генеральным директором «Фонда Халифа бин Зайед Аль-Нахайяна» Мохаммедом Хаджи Аль Хури отмечен реализуемый проект по строительству клиники для женщин и детей в г. Нукусе. Рассмотрены перспективы возведения аналогичных госпиталей в городах Карши и Ташкент, а также внедрения в Узбекистане универсальной системы скрининга слуха для новорождённых.
С главным исполнительным директором компании International holding company Сайедом Басаром Шуебом обсуждены вопросы реализации совместных проектов в сфере здравоохранения, а также энергетической и других отраслях промышленности Узбекистана. Стороны договорились об организации визита руководства и экспертов компании в целях ознакомления с инвестиционным потенциалом нашей страны и заключения конкретных соглашений по реализации совместных инициатив.
В ходе встречи с главным исполнительным директором компании ADSSC А. Шамси в центре внимания были вопросы реализации проекта по улучшению системы сточных вод г. Ташкента на принципах ГЧП. В его рамках предусматривается строительство современных инженерных сооружений. Проект соответствующего инвестиционного предложения планируется к подписанию весной текущего года.
Промышленный потенциал Узбекистана в направлении производства строительных материалов детально рассмотрен в ходе встречи с исполнительным директором RAK Ceramics А. Массадом.
Справочно: RAK Ceramics основана в 1989 г. Является крупнейшим в мире производителем изделий из керамики (керамическая плитка, сантехника, смесители и кухонная фурнитура, посуда и др.). Компания имеет производственные мощности в ОАЭ, Индии, Бангладеш, Иране, ЕС, Австралии, Восточной Африке и Сингапуре.
Достигнута договоренность о начале проработки проекта по производству экспортоориентированной продукции, в частности, кафеля и изделий из керамики.
Проведенные встречи позволили участникам определить точки соприкосновения интересов и наметить планы по развитию сотрудничества с упором на практический результат, имея ввиду реализацию перспективных инвестиционных проектов, улучшение социальной инфраструктуры и создание новых рабочих мест.