Oʻzbekiston-Ozarbayjon savdo va investitsiyaviy hamkorlikning yangi yoʻnalishlari muhokama qilindi
Joriy yilning 24-dekabr kuni hukumat delegatsiyasining tashrifi doirasida Boku shahrida bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Ozarbayjon Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Shahin Mustafoyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ikki mamlakatning asosiy vazirlik va idoralari rahbarlari ham ishtirok etgan uchrashuvda investitsiyaviy, savdo va sanoat kooperatsiyasi sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikning keng kun tartibi ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida tomonlar ikki tomonlama munosabatlar rivojidagi ijobiy dinamikani va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning joriy yil iyun oyida O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifining muhim natijalarini hamda ikki davlat oʻrtasidagi strategik sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirishga kuchli turtki boʻlganini qayd etdilar.
Uchrashuvda savdo aloqalarining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Kelgusi 5 yilda oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazishga oʻzaro tayyorlik bildirilib, bu borada bir qator aniq amaliy chora-tadbirlar kelishib olindi.
Ikki tomonlama munosabatlarning istiqbolli yo‘nalishlari qatorida ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni kengaytirish ham muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi. Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yigʻilishini hamda istiqbolli investitsiya loyihalarining "road-show"si bilan birga Oʻzbekiston va Ozarbayjon hududlari birinchi forumini 2023-yil boshida Toshkent shahrida tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Suhbat chog‘ida sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish, ya’ni qo‘shma ipakchilik va to‘qimachilik klasterlarini tashkil etish, mashinasozlik, kimyo, neft-kimyo va zargarlik sanoati, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish yuzasidan aniq amaliy chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha tomonlar erishilgan kelishuvlarni ilgari surish va ikki tomonlama sheriklikning yangi yo‘nalishlarini rivojlantirish maqsadida hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga sodiqligini bildirdilar.

Обсуждены новые направления узбекско-азербайджанского торгово-инвестиционного сотрудничества
24 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, пребывающий в г.Баку в рамках визита правительственной делегации, провел встречу с заместителем Премьер-министра Азербайджанской Республики Шахином Мустафаевым.
В ходе встречи, в которой также приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран, была рассмотрена широкая повестка двустороннего сотрудничества в области инвестиций, торговли и промышленной кооперации.
В начале встречи стороны отметили позитивную динамику развития двусторонних взаимоотношений и важные итоги государственного визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Республику Узбекистан в июне этого года, придавшего мощный импульс углублению и расширению стратегического партнёрства между двумя странами.
На встрече рассмотрены текущее состояние и перспективы развития торговых отношений. Озвучена взаимная готовность довести объёмы взаимной торговли до 1 млрд долларов в течение ближайших 5 лет, в связи с чем согласован ряд конкретных практических мероприятий.
В числе перспективных направлений взаимодействия названо расширение прямых контактов между регионами двух стран. Достигнута договоренность о проведении в начале 2023 года в г. Ташкенте очередного заседания Делового совета и первого Форума регионов Узбекистана и Азербайджана с организацией «роуд-шоу» перспективных инвестиционных проектов.
В ходе беседы обсуждены конкретные практические меры по углублению промышленной кооперации, имея в виду создание совместных шелководческих, текстильных кластеров, реализацию совместных инвестиционных проектов в сфере машиностроения, химической, нефтехимической и ювелирной промышленности, энергетике, сельском хозяйстве и других отраслях.
По итогам переговоров стороны выразили приверженность дальнейшему сотрудничеству в целях продвижения достигнутых договорённостей и выработки новых направлений двустороннего партнёрства.