Joriy yilning 5-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasida Bosh vazir o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev raisligida tadbirkorlar va eksportyorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar va mamlakat eksport salohiyatidan to‘liq foydalanish chora-tadbirlarini amalga oshirish masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda tegishli vazirlik va idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari, mahalliy hokimliklar rahbarlari ishtirok etdi.
Hududlar va tarmoqlar kesimida ishlab chiqaruvchilar va eksportyorlarni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar natijalari ko‘rib chiqildi. Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning yanvar-noyabr oylarida 13 milliard dollarlik mahsulot va xizmatlar eksport qilindi. Shu bilan birga, eksportyor korxonalarni aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun zarur kreditlar ajratish, ilgari to‘langan qo‘shilgan qiymat solig‘i summalarini qaytarish, kommunal xizmatlarga ulash va energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlash bo‘yicha mas’ul rahbarlarning faoliyati yetarli darajada emasligi qayd etildi.
Hududlar va tarmoqlarning mavjud eksport salohiyatidan to‘liq foydalanish maqsadida eksportyorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash doirasida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar yuzasidan korxonalarga biriktirilgan mas’ul rahbarlarning hisobotlari tanqidiy ruhda tinglandi. Eksportga yetkazib berish hajmini oshirish maqsadida kundalik monitoringni amalga oshirish, tadbirkorlar bilan faol hamkorlik qilish va ularni o‘z vaqtida va har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
Yig‘ilish yakunlariga ko‘ra, muhokama etilgan masalalar doirasida tegishli rahbarlarga qo‘shimcha maqsadli topshiriqlar berildi. Ularning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga yuklandi.

Обсуждены перспективы развития экспортного потенциала страны
5 декабря текущего года в Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Жамшида Ходжаева в формате ВКС прошло совещание, посвящённое обсуждению текущих мероприятий по поддержке предпринимателей и экспортёров и реализации мер по полноценному задействованию экспортного потенциала страны.
В совещании приняли участие руководители соответствующих министерств и ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти.
В разрезе регионов и отраслей рассмотрены результаты проведённой работы по поддержке производителей и экспортёров. Анализ показал, что в период с января по декабрь этого года экспортировано товаров и услуг на сумму 13 млрд долларов. При этом отмечена недостаточно эффективная работа ответственных руководителей по предоставлению предприятиям-экспортёрам необходимых кредитов на пополнение оборотных средств, возврату ранее уплаченных сумм НДС, подключению к инженерным коммуникациям и бесперебойному обеспечению энергоресурсами.
В критическом ключе заслушаны доклады закреплённых за конкретными предприятиями ответственных руководителей по предстоящим мерам в рамках всесторонней поддержки экспортёров с целью полноценного задействования имеющегося экспортного потенциала регионов и отраслей промышленности. Поставлены конкретные задачи по осуществлению ежедневного мониторинга, активного взаимодействия с предпринимателями и оказанию своевременной всесторонней поддержки для повышения объёмов экспортных поставок.
По итогам совещания соответствующим руководителям  даны дополнительные адресные поручения в рамках обсужденных вопросов с возложением контроля за надлежащим их исполнением на Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан.