Belarus Respublikasi bilan sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 25 avgust kuni hukumat delegatsiyasining tashrifi doirasida Minsk shahrida O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Belarus Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari Pyotr Parxomchik bilan muzokaralar olib bordi.
Uchrashuv davomida tomonlar o'zbek-belorus hamkorligining joriy holati to'g'risida fikr almashdilar.
Xususan, O'zbekistonda maxsus kar'yer va qishloq xo'jaligi texnikalarini birgalikda ishlab chiqarishni tashkil qilish imkoniyatlari ko'rib chiqildi. Muzokaralar jarayonini tezlashtirish va loyihani amalga oshirish bo'yicha "Yo'l xaritasi"ni tasdiqlash to'g'risida kelishuvga erishildi.
Sanoat kooperatsiyasi va investitsiyaviy hamkorlikka istiqbolli yo'nalishlar sifatida urg'u berildi. Shu nuqtai nazardan, yangi loyihalarni amalga oshirish imkoniyati muhokama qilindi. Jumladan, "Energokomplekt" kompaniyasi bilan Toshkent viloyatida o'tkazgichli kabel mahsulotlar ishlab chiqarish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar jarayonida mebel sanoati sohasidagi hamkorlikning istiqbollariga alohida to'xtalib o'tildi. Tomonlar kooperatsiya qilish imkoniyatlarini o'rganishga hamda chuqur tahlil asosida qo'shma investitsiya loyihalarini ishlab chiqishga kelishib oldilar.
Muzokaralar yakunida yig'ilishda erishilgan kelishuvlar va tashabbuslarni amalga oshirish bo'yicha qo'shma harakatlar rejasini ishlab chiqishga qaror qilindi.

Обсуждены перспективы развития промышленной кооперации с Республикой Беларусь
25 августа текущего года в рамках визита правительственной делегации, в г.Минске заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провёл переговоры с заместителем премьер-министра Республики Беларусь Петром Пархомчиком.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о ходе текущего узбекско-белорусского сотрудничества.
В частности, рассмотрены возможности организации совместного производства специальной карьерной и сельскохозяйственной техники в Узбекистане. Достигнута договорённость ускорить переговорный процесс и утвердить детальную «Дорожную карту» по реализации проекта.
Перспективными названы направления промышленной кооперации и инвестиционного сотрудничества. В этом контексте обсуждена возможность реализации новых проектов. В том числе, речь шла о совместном с компанией «Энергокомплект» производстве кабельно-проводниковой продукции в Ташкентской области.
Особым в ходе переговоров назван потенциал сотрудничества в сфере мебельной промышленности. Стороны договорились изучить возможности кооперации и на основе детального анализа разработать конкретные совместные инвестиционные проекты.
По итогам переговоров принято решение о подготовке совместного плана действий по реализации достигнутых на встрече договорённостей и инициатив.