Evropa Ittifoqi bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 6-sentabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida savdo-iqtisodiy, moliyaviy-texnikaviy sohalaridagi munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari, shuningdek, O'zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo'lishi doirasidagi o'zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Xususan, 2022-yilning yanvar-iyul oylarida O'zbekiston va Yevropa Ittifoqiga a'zo davlatlar o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga o'sib, 2,4 milliard dollarni tashkil etdi, bu esa O'zbekiston tomonidan GSP+ benefitsiari maqomiga ega bo'lgani sababli amalga oshirildi. Ushbu maqomni saqlab qolish va uzaytirishga o'zaro tayyorlik bildirildi.
Tomonlar O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasidagi Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitim texnik tartibga solish, sanitariya va fitosanitariya chora-tadbirlari, intellektual mulk huquqlarini himoya qilish, bojxona nazorati va boshqa yo'nalishlarda Yevropa investitsiyalari va tajribasini jalb qilish orqali ikki tomonlama munosabatlarni yanada kengaytirish va iqtisodiy rivojlanishni yaxshilashga yangi turtki berishiga ishonch bildirdi.
O'zbekistonning JSTga kirishi doirasida o'zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Yevropa tomoni ushbu jarayonga texnik va maslahat yordamini ko'rsatishni davom ettirishga sodiqligini bildirdi.
Yevropa Ittifoqining 2021-2024 yillarga mo'ljallangan O'zbekiston bilan hamkorlikning 83 million yevrolik yangi Indikativ dasturi ko'rib chiqildi. Dasturni qishloq va suv xo'jaligini modernizatsiya qilish, iqtisodiyotni raqamlashtirish va "yashil" texnologiyalarni joriy etishga urg'u berib rivojlantirish hamda Orolbo'yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasiga aylantirish yo'nalishidagi loyihalar va tashabbuslar bilan boyitish taklif qilindi.

Обсуждены перспективы развития сотрудничества с ЕС
6 сентября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провёл встречу с Послом Европейского Союза в Республике Узбекистан Шарлоттой Адриан.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы развития торгово-экономического, финансово-технического сотрудничества, а также взаимодействие в рамках вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
В частности, в период с январь по июль 2022 года товарооборот между Узбекистаном и странами-членами ЕС вырос на 15% и составил 2,4 млрд долларов, что стало возможным благодаря получению Узбекистаном статуса бенефициара GSP+. Выражена обоюдная готовность к поддержанию и продлению данного статуса.
Стороны выразили убежденность в том, что Соглашение о расширенном партнёрстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС придаст новый импульс дальнейшему расширению двусторонних отношений и улучшению экономического развития путем привлечения европейских инвестиций и опыта в таких направлениях, как техническое регулирование, санитарные и фитосанитарные меры, защита прав интеллектуальной собственности, таможенное регулирование и др.
Обсужден ход взаимодействия в рамках вступления Узбекистана в ВТО. Европейская сторона выразила приверженность продолжению оказания технической и консультационной поддержки данному процессу.
Обсуждена новая Индикативная программа партнёрства ЕС с Узбекистаном на 2021-2024 годы в размере 83 млн евро. В этом контексте предложено дополнить программу проектами и инициативами в области модернизации сельского и водного хозяйства, развития экономики с особым акцентом на цифровые и «зеленые» преобразования и на меры по трансформации Приаралья в зону экологических инноваций и технологий.
В завершение встречи достигнута договорённость о продолжении сотрудничества в рамках обсужденных инициатив, а также рассмотрены вопросы организации в ближайшей перспективе двусторонних мероприятий различного уровня.