O'zbek - Qirg'iz ko'p qirrali hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 12 oktabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Qirg'iziston Respublikasining O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Muso Jamanbayev bilan uchrashdi.
Suhbat davomida ko'p qirrali o'zbek - qirg'iz hamkorligining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari ko'rib chiqildi.
Sanoat kooperatsiyasining yangi istiqbolli qo'shma loyihalarini ishlab chiqish, savdo shartnomalarini tuzish, Bishkek shahrida ikki tomonlama hamkorlik bo'yicha Hukumatlararo qo'shma komissiyaning 10-yig'ilishi hamda ikki mamlakat hududlari rahbarlarini jalb qilgan holda biznes-forum o'tkazishga tayyorgarlik ko'rish maqsadida O'zbekiston Hukumati delegatsiyasining tashrifini tashkil etish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari ko'rib chiqildi. Bugungi kunda O'zbekistonda qirg'iz kapitali asosida 291 ta korxona faoliyat ko'rsatmoqda. Tomonlar ikki mamlakat hududida to'qimachilik, farmatsevtika, qurilish, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish sohasidagi qo'shma loyihalar sonini ko'paytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shu nuqtai nazardan, 2022-2025 yillarga mo'ljallangan Savdo-iqtisodiy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturini, shuningdek, Qishloq xo'jaligi texnikasi va yengil avtomobillar ishlab chiqarishni tashkil etish to'g'risidagi Bitim hamda Dori vositalari va tibbiy buyumlar muomalasi sohasida hamkorlik to'g'risida Bitimni ishlab chiqish bo'yicha kelishuvga erishildi.
Tomonlar shahar transporti sohasida 1,85 million dollarlik loyihani moliyalashtirishni boshlagan O'zbek - Qirg'iz taraqqiyot jamg'armasi faoliyatini muhokama qildilar. Jamg'arma mablag'larini jalb qilgan holda Qirg'izistonda yigiruv korxonasini tashkil etish loyihasini moliyalashtirish va travertinni birlamchi qayta ishlash loyihasini birgalikda amalga oshirishga kelishildi.
Gidroenergetika hamda transport va logistika sohalarida yirik qo'shma loyihalarni amalga oshirishning dolzarb masalalari alohida tartibda ko'rib chiqildi.
Suhbat yakunida muhokama qilingan yo'nalishlar doirasida muvaffaqiyatli hamkorlik qilish maqsadida birgalikda ish olib borishni davom ettirishga sodiqlik bildirildi.

Обсуждены перспективы узбекско-кыргызского многопланового сотрудничества
12 октября этого года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Кыргызской Республики в Республике Узбекистан Мусой Джаманбаевым.
В ходе беседы были рассмотрены текущее состояние и перспективы развития многопланового узбекско-кыргызского сотрудничества.
Состоялся обмен мнениями по вопросам организации визита Правительственной делегации Узбекистана для выработки новых перспективных совместных проектов промышленной кооперации, заключения торговых контрактов, проведения 10-го заседания Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству и бизнес-форума с привлечением глав регионов двух стран в г. Бишкеке.
Рассмотрены перспективы наращивания инвестиционного взаимодействия. Сегодня в Узбекистане действует 291 предприятие с кыргызским капиталом. Сторонами выражена готовность нарастить количество совместных проектов на территориях двух стран в сфере выпуска готовой текстильной, фармацевтической, строительной, сельскохозяйственной продукции. В данном контексте достигнута договорённость по разработке Программы торгово-экономического сотрудничества и развития промышленной кооперации
на 2022-2025 годы, а также Соглашения об организации производства сельхозтехники и легковых автомобилей и Соглашения о сотрудничестве в сфере обращения лекарственных средств
и медицинских изделий.
Стороны обсудили деятельность Узбекско-Кыргызского фонда развития, уже начавшего финансирование проекта в сфере городского транспорта на сумму 1,85 млн долларов. Достигнута договоренность о проработке финансирования проекта по созданию прядильного предприятия и совместной реализации проекта по первичной переработке травертина в Кыргызстане с привлечением средств Фонда.
В отдельном порядке рассмотрены актуальные вопросы реализации крупных совместных проектов в сфере гидроэнергетики и транспортно-логистической сфере.
По итогам беседы выражена взаимная приверженность продолжению совместной работы с целью успешного взаимодействия в рамках обсужденных направлений сотрудничества.