O‘zbekiston va Slovakiya o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 14-iyun kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov va Slovakiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Viktor Boretskiy o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mamlakatlarimiz metallga ishlov berish, elektrotexnika, kimyo mahsulotlari, tibbiy asbob-uskunalar va boshqa talabga ega bo’lgan mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha o‘zaro manfaatli sanoat kooperatsiyasi loyihalarini ishlab chiqish uchun barcha imkoniyatlarga ega ekani ta’kidlandi.
Investitsiyalarni rag‘batlantirish va himoya qilish, shuningdek, Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimni imzolashni tezlashtirish masalasi kelishib olindi. Hujjat sanoat kooperatsiyasi loyihalarini amalga oshirish va o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini bir necha barobar oshirish uchun mustahkam poydevor va qulay shart-sharoitlar yaratadi.
Tomonlar qo‘shma tadbirlar jadvalini, xususan, hukumat delegatsiyalarining tashriflarini, biznes-forumlarni va milliy mahsulotlar ko‘rgazmalarini tashkil etishni ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha muhokama qilingan barcha loyiha va tashabbuslarni ilgari surish va amalga oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi.

Обсуждены вопросы расширения сотрудничества между Узбекистаном и Словакией
14 июня текущего года состоялись переговоры министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова с Послом Словацкой Республики в Республике Узбекистан Виктором Борецким.
В ходе встречи рассмотрены вопросы расширения двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Отмечено, что у наших стран есть все возможности для развития взаимовыгодных проектов промышленной кооперации в сферах металлообработки, производства электротехники, химической продукции, медицинского оборудования и другой востребованной продукции.
Согласован вопрос об ускорении подписания Межправительственного соглашения о поощрении и защите инвестиций, а также о торгово-экономическом и научно-техническом сотрудничестве. Документ создаст прочную основу и благоприятные условия для реализации проектов промышленной кооперации и кратного увеличения двустороннего товарооборота.
Стороны рассмотрели график совместных мероприятий, в частности организации визитов правительственных делегаций, бизнес-форумов и выставок национальной продукции.
По итогам встречи были определены дальнейшие шаги по продвижению и реализации всех обсужденных проектов и инициатив.