O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 29-dekabr kuni hukumat delegatsiyasining ishchi tashrifi doirasida Ostona shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailov bilan muzokaralar o‘tkazdi. Muloqot davomida asosiy eʼtibor Qozogʻiston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayevning yaqinda Oʻzbekistonga amalga oshirgan tashrifi yakunlari boʻyicha ikki Davlat rahbarlarining berilgan topshiriqlarini bajarishga qaratildi.
Alixon Smailov tashrif natijasida ikki tomonlama hamkorlikning barcha ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha yirik kelishuvlarga erishilganini ta’kidladi. Ularning amalga oshirilishi maxsus ishlab chiqilgan “Yo‘l xaritasi”da batafsil bayon etilgan bo‘lib, respublikalar o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga turtki bo‘lib xizmat qiladi.
Tomonlar o‘zaro savdo munosabatlarini rivojlantirishdagi ijobiy dinamikani, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik faol chuqurlashib borayotganini qayd etdilar. Shu o‘rinda yangi qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha tashabbuslarni hukumat darajasida qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta’kidlandi.
Muloqot chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikning turli dolzarb masalalari ham muhokama qilindi. Oʻzbekiston tomoni mamlakat hukumatining oʻzaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha mushtarak maqsad va natijalarga erishish uchun Qozogʻiston hukumati bilan yaqin hamkorlikda samarali ishlashga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri ikki davlat prezidentlarining 2022-yil 21-22-dekabr kunlari boʻlib oʻtgan muzokaralari yakunlari boʻyicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ni imzoladi. O‘zbekiston tomonidan mazkur hujjat O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan imzolanadi.

Обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества Узбекистана и Казахстана
29 декабря текущего года в рамках рабочего визита правительственной делегации в г. Астане заместитель Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провел переговоры с Премьер-министром Республики Казахстан Алиханом Смаиловым. В центре внимания были вопросы исполнения поручений Глав двух государств, данных по итогам недавнего визита Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Узбекистан.
Алихан Смаилов подчеркнул, что по итогам визита достигнуты прорывные договоренности во всех приоритетных сферах двустороннего взаимодействия. Их реализация детально прописана в специально разработанной Дорожной карте, которая придаст импульс дальнейшему укреплению стратегического партнерства между республиками.
Стороны отметили позитивную динамику развития двустороннего товарооборота, активное углубление взаимодействия между деловыми кругами двух стран. Подчеркнута важность поддержки на уровне правительств инициатив по разработке и реализации новых совместных проектов.
В ходе переговоров были обсуждены и другие актуальные вопросы двустороннего сотрудничества. Узбекской стороной подчеркнута готовность правительства Узбекистана продуктивно работать в тесном взаимодействии с правительством Казахстана для достижения общих целей и задач в приоритетных направлениях взаимовыгодного сотрудничества.
В завершение встречи Премьер-министр Республики Казахстан подписал Дорожную карту по реализации договоренностей, достигнутых по итогам переговоров между президентами двух стран 21-22 декабря 2022 года. С узбекской стороны данный документ будет подписан Премьер-министром Республики Узбекистан.