Shimoliy va Markaziy Osiyo temir yo'llarini raqamli o'zgartirish masalalari muhokama qilindi
Shu kunlarda Boku shahrida Yevropa iqtisodiy komissiyasining (BMT YeIK) Ishchi guruhi Osiyo va Tinch okeani uchun Iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi bilan birgalikda Shimoliy va Markaziy Osiyo mintaqasida temir yo'llarning raqamli transformatsiyasini tezlashtirish masalalariga bag'ishlangan navbatdagi yig'ilishni o'tkazmoqda.
Muloqotda Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda "O'zbekiston temir yo'llari"AJ vakillari ishtirok etmoqda.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar temir yo'l transporti raqobatbardoshligini oshirish va xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida ushbu sohaga investitsiyalar va yuqori texnologiyalarni jalb etish masalalarini ko'rib chiqadilar.
Uchrashuv joriy yilning 26-27 oktabr kunlari bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo iqtisodiyotlari uchun BMT maxsus dasturining Toshkent sessiyasining davomi hisoblanadi. Tadbir doirasida mintaqada xalqaro yuk tashish va temir yo'l transportini raqamlashtirish masalalari bo'yicha ekspertlar uchrashuvlari ham o'tkazilmoqda.

Обсуждены вопросы цифровой трансформации железных дорог Северной и Центральной Азии
В эти дни в г.Баку проходит очередное заседание Рабочей группы Европейской экономической комиссии (ЕЭК ООН) совместно с Экономической и социальной комиссией для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО ООН) ООН, посвящённое вопросам ускорения цифровой трансформации железных дорог в регионе Северной и Центральной Азии. Совещание созвано Министерством цифрого развития и транспорта Республики Азербайджан.
В диалоге принимают участие представители Министерства инвестиций и внешней торговли и АО “Узбекистон темир йуллари”.
В ходе совещания участники рассмотрят вопросы привлечения инвестиций и высоких технологий в сферу железнодорожного транспорта, с тем, чтобы повысить его конкурентоспособность и улучшить качество услуг.
Встреча является продолжением Ташкентской сессии программы ООН СПЕКА, которая состоялась 26-27 октября этого года. В рамках мероприятия также проходят встречи экспертов по вопросам цифровизации международных грузовых перевозок и железнодорожного транспорта в регионе.