2023-yil 27-aprel kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida “Turizm va chakana savdo: muammolar va imkoniyatlar” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Turizm va chakana savdoning rivojlanishi iqtisodiy va ijtimoiy an’analar bilan chambarchas bog‘liq. Turizm va chakana savdo bugungi kunda iqtisodiyotning tobora muhim tarmoqlariga aylanib, ish o‘rinlari yaratish, daromadlarni oshirish va investitsiyalarni jalb etishga katta hissa qo‘shmoqda.
Tadbir davomida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Badriddin Abidov, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va turizm vazirining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek A’zamov, “Tashkent City Mall” savdo markazi direktori Gabriele Bertini, Accor Group bosh amaliy direktori Aleksis Delaroff, ISR Holding bosh direktori Rauf Xalilov, ZARA, Cenomi Retail biznes bo'limi direktori Hassan Slim spikerlar sifatida chiqish qilishdi.
Tadbirda ta'kidlanganidek, yer yuzining o‘rtacha har o‘ninchi aholisi turizm sohasida ishlamoqda. Shu bois pandemiya davri butun dunyoga ushbu sohaning jahon iqtisodiyoti uchun qanchalik muhimligini ko‘rsatib berdi. Hozirgi vaqtda shopping-turizm tobora turizm zanjirining qiymat yarata oladigan muhim tarkibiy qismiga aylanib bormoqda.
Mehmonxona va restoran biznesi mehmondo‘stlikning asosiy tarkibiy qismi va turizm infratuzilmasining muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Turizmni rivojlantirish yangi ish o‘rinlari yaratish, tadbirkorlik va investitsion faollikni rivojlantirishni rag‘batlantirmoqda.
– Turizm iqtisodiyotning deyarli barcha tarmoqlari bilan chambarchas bog‘liq, – deydi O‘zbekiston Respublikasi investisiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Badriddin Abidov. – Iqtisodiyotning 70 ga yaqin kichik tarmoqlari turizm bilan bog‘liq, shuning uchun biz hozirda mintaqani yanada jozibador qilish va turizmni chakana savdo bilan bog‘lash maqsadida sayyohlar oqimini ko‘paytirishga e’tibor qaratmoqdamiz. Ayni paytda biz boshqa davlatlar, masalan, Dubay tajribasini o‘rganyapmiz. Bundan tashqari, investorlarga O‘zbekiston bozoriga kirishda qulaylik yaratish maqsadida eksportyorlarning elektron reyestri yaratildi, shuningdek, savdo markazlarida ijaraga berish tartibi soddalashtirildi.
ISR Holding bosh direktori Rauf Xalilov shunday dedi:
– O‘zbekistonning investorlar uchun salohiyati juda katta. O‘zbekistonda qanday qulay sharoitlar yaratilgani, jumladan, soliqqa tortish, tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bilan tanishdik. Talab bor, ajoyib madaniyat, ajoyib oshxona, mentalitet – bularning barchasi investorlar uchun bu yerga kelib, investitsiya kiritish uchun yaxshi imkoniyatlar yaratadi. Barcha zarur omillar mavjud va hozir biz O‘zbekiston bozoriga kirish masalasini jiddiy ko‘rib chiqyapmiz.
Iqtisodiyotning rivojlanishi va aholi daromadlari darajasining oshishi bilan ko'proq odamlar sayohat qilishni va chakana xizmatlardan foydalanishni boshladilar. Bu yangi turizm va chakana xizmatlarga talabning oshishiga, shuningdek, infratuzilma va turizm biznesining rivojlanishiga olib keldi. Jumladan, bu ichki turizmning ham o'sishiga sabab bo‘ldi. O‘zbekistonda bugungi kunda sayyohlar soni pandemiyadan oldingiga qaraganda ko‘proq.
Tashkent City Mall savdo markazi direktori Gabriele Bertini o‘z rejalari bilan o‘rtoqlashdi:
– Biz Toshkent shahrida turizm konsepsiyasini ishlab chiqishni yakunlash niyatidamiz. Bular A sinfidagi biznes markazlar, hashamatli mehmonxonalar va rezidensiyalar, Toshkent va butun Osiyodagi yirik savdo markazlari. Biz iste'molchilar uchun yangi tajriba yaratmoqchimiz va mehmonxonalar sektorini kengaytirmoqchimiz. O‘zbekiston – ulkan sayyohlik salohiyatiga ega davlat.
Forum translyatsiyasini Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining Youtube’dagi kanali hamda vazirlikning Facebook va Instagram’dagi ijtimoiy tarmoqlarida tomosha qilishingiz mumkin bo‘ladi.

Перспективы развития туризма и ритейла стали одной из тем Ташкентского международного инвестиционного форума
27 апреля 2023 года в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума прошла панельная сессия на тему «Туризм и ритейл: вызовы и возможности.
Развитие туризма и ритейла тесно связаны с экономическими и социальными тенденциями. В настоящее время туризм и ритейл становятся все более важными секторами экономики, способствуя созданию рабочих мест, увеличению доходов и привлечению инвестиций.
В рамках мероприятия выступили заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Бадриддин Абидов, первый заместитель министра культуры и туризма Республики Узбекистан Улугбек Азамов, директор ТЦ «Ташкент Сити Молл» Габриэле Бертини, главный операционный директор Accor Group Алексис Деларофф, генеральный директор ISR Holding Рауф Халилов, директор бизнес-подразделения ZARA, Cenomi Retail Хассан Слим.
Было отмечено, что в сфере туризма занят в среднем каждый десятый житель Земли. Поэтому период пандемии продемонстрировал всему миру важность отрасли для мировой экономики. В настоящее время шоппинг-туризм становится все более актуальным компонентом туристической цепочки создания стоимости.
Гостинично-ресторанный бизнес считается основным компонентом гостеприимства и важными составляющими туристической инфраструктуры. Развитие туризма стимулирует создание новых рабочих мест, развитие предпринимательства и инвестиционной активности.
- Туризм тесно связан практически со всеми секторами экономики, - отметил Бадриддин Абидов, заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан. – Примерно 70 подсекторов экономики связаны с туризмом, и поэтому сейчас уделяем особое внимание увеличению туристического потока, чтобы сделать регион более привлекательным и связать туризм с розничной торговлей. При этом мы изучаем опыт других стран, к примеру, Дубай. Кроме того, создан электронный реестр экспортеров для удобства импортеров при вхождении на рынок Узбекистана, а также упрощена процедура аренды в шоппинг-центрах.
Генеральный директор ISR Holding Рауф Халилов отметил:
- Потенциал Узбекистана для инвесторов огромен. Мы узнали, какие благоприятные условия созданы, в том числе, по налогообложению, развитию бизнеса в Узбекистане. Есть спрос, прекрасная культура, замечательная кухня, менталитет – все это дает хороший потенциал для инвесторов – приехать сюда и вложиться. Есть все необходимые факторы, и сейчас мы серьезно рассматриваем вопрос вхождения на рынок Узбекистана.
С развитием экономики и увеличением уровня доходов населения все больше людей стали путешествовать и пользоваться услугами ритейла. Это привело к росту спроса на новые туристические и розничные услуги, а также к развитию инфраструктуры и туристического бизнеса. В том числе это привело к росту внутреннего туризма. В Узбекистане показатели количества туристов на сегодня выше в сравнении с аналогичными показателями до пандемии.
Директор ТЦ «Ташкент Сити Молл» Габриэле Бертини поделился планами:
- Мы намерены закончить разработку концепции туризма в городе Ташкенте. Это бизнес-центры класса А, роскошные гостиницы и резиденции, крупные шоппинг-центры в Ташкенте и в целом в Азии. Мы хотим создать новый опыт для потребителей и расширить гостиничный сектор. Узбекистан – страна с огромным туристическим потенциалом.
Трансляцию форума можно будет посмотреть на Youtube-канале Министерства инвестиций, промышленности и торговли, а также в социальных сетях министерства в Facebook и Instagram.