Ochiq muloqotga tayyorgarlik: Andijon viloyati tadbirkorlari bilan uchrashuv
Joriy yilning avgust oyida davlat rahbarining tadbirkorlar bilan Ochiq muloqoti kutilmoqda. Tadbirga tayyorgarlik ko‘rish doirasida Andijon viloyati Paxtaobod tumani hokimligida investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Sarvar Xamidov, idoralar va Andijon viloyati mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari ishtirokida tadbirkorlar uchun sayyor qabul o‘tkazildi.
Muloqotda viloyatning Bo‘ston, Baliqchi, Oltinko‘l, Paxtaobod, Izboskan va Jalaquduq tumanlaridagi 100 dan ortiq tadbirkorlik subyektlari vakillari ishtirok etdi. Ular tomonidan kredit va subsidiyalar, yer uchastkalari, bo‘sh turgan bino va inshootlar ajratish, soliqqa tortish, huquqni qo‘llash amaliyoti va boshqa mavzular ko‘tarildi.
Har bir murojaat joylardagi rahbarlar bilan birgalikda chuqur tahlil qilindi. Aksariyati bo‘yicha joyida samarali yechimlar ishlab chiqildi, ayrimlari tadbirkorlar murojaatlarini jamlash va tahlil qilish bo‘yicha Respublika shtabiga yuborildi. Belgilangan vazifalar ijrosini qisqa muddatlarda amalga oshirish yuzasidan mutasaddilarga manzilli topshiriqlar berildi.
Muloqot yakunida mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlariga viloyatdagi tadbirkorlar bilan o‘zaro hamkorlik samaradorligini oshirish, zarur yordam choralarini kuchaytirish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.

Подготовка к открытому диалогу: встреча с предпринимателями Андижанской области
В августе текущего года ожидается проведение Открытого диалога Главы государства с предпринимателями. В рамках подготовки к событию в Пахтаабадском районном хокимияте Андижанской области состоялся выездной прием для предпринимателей с участием заместителя министра инвестиций, промышленности и торговли Сарвара Хамидова, руководителей ведомств и органов местной власти Андижанской области.
В диалоге приняли участие более 100 представителей бизнеса Бустанского, Балыкчинского, Алтынкульского, Пахтаабадского, Избосканского и Жалакудукского районов области. Поднятые ими вопросы касались выделения кредитов и субсидий, предоставления земельных участков, пустующих зданий и сооружений, налогообложения, правоприменительной практики и других тем.
Каждое обращение обстоятельно проанализировано совместно с руководителями на местах. По большинству выработаны эффективные пути решения прямо на месте, часть передана в Республиканский штаб по сбору и анализу обращений предпринимателей. Ответственными лицам даны адресные поручения по реализации исполнения поставленных задач в самые кратчайшие сроки.
По итогам диалога руководителям местных органов власти указано на важность повышения эффективности взаимодействия с предпринимателями региона и усиления мер необходимого содействия.