“Yoshlarning 100 ta ilg‘or loyihasi” tanlovi yakunlari sarhisob qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi kichik va o‘rta biznes sohasida yoshlar salohiyatini yuzaga chiqarish, joylarda tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni rag‘batlantirishga qaratilgan “Yoshlarning 100 ta eng ilg‘or loyihasi” tanlovi natijalarini e’lon qiladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun fursatloyiha.uz platformasi orqali 1469 ta ariza kelib tushdi. Yoshlarning turli xil loyihalari zamonaviy IT-markazni yaratishdan tortib, bolalar o‘yinchoqlarini ishlab chiqarish korxonalarini ochishgacha bo‘lgan 36 toifa va yo‘nalishlarga bo‘lindi.
Nizomga muvofiq, “xizmat ko‘rsatish” va “ishlab chiqarish” yo‘nalishlaridagi biznes-reja loyihalari bo‘yicha hujjatlar to‘plamini to‘liq taqdim etgan 18 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari tanlovda ishtirok etdi.
Birinchi bosqich doirasida tanlov komissiyasi tomonidan 1469 ta loyihadan tanlovning barcha shartlariga javob beradigan 38 ta loyiha tanlab olindi.
Bundan tashqari, tanlov shartlarini inobatga olib, g‘oliblar sonini 100 taga yetkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Buning uchun ikkinchi bosqichga o‘tgan 120 ta loyiha qo‘shimcha ekspertizadan o‘tkazildi. Natijada g‘oliblarning to‘liq ro‘yxati quyidagicha shakllantirildi (havola).
Shunday qilib, tanlovdan o’tgan har bir loyiha amalga oshishi uchun moliyaviy yordam beriladi.
Musobaqaning asosiy maqsadi amalda natijaga erishishdir. Toki, yoshlarning g‘oyalari samarali loyihalar ko‘rinishiga kelsin. Loyihalar esa, o‘z navbatida, hayotga joriy qilinib, iqtisodiy va ijtimoiy samaralarini ko‘rsatsin.

Подведены итоги конкурса «100 передовых проектов молодежи»
Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан объявляет об итогах конкурса «100 самых передовых проектов молодёжи» - инициативы, нацеленной на раскрытие потенциала молодежи в сфере малого и среднего бизнеса, стимулирование развития предпринимательства на местах.
В рамках конкурса через платформу fursatloyiha.uz поступило 1469 заявок для участия. Самые различные проекты молодежи были распределены по 36 категориям и сферам - от создания современного IT-центра до открытия мощностей по производству детских игрушек.
Участниками конкурса, согласно правилам, стали граждане Республики Узбекистан в возрасте от 18 до 30 лет, представившие полные пакеты документов по проектам бизнес-планов по направлениям «услуги» и «производство».
В рамках всех туров комиссией конкурса из 1469-ти было отобрано 38 проектов, соответствующих всем условиям конкурса.
Кроме того, принимая во внимание условия конкурса, принято решение о доведении числа победителей до 100. Для этого 120 проектов, прошедших во второй этап, прошли дополнительную детальную экспертизу. По итогам сформирован полный перечень победителей конкурса (ссылка)*.
Таким образом, каждый проект, который прошел конкурсный отбор, получит финансовую поддержку для реализации.
Главная цель конкурса – результат на деле. Чтобы идеи молодых людей обрели форму эффективных проектов, а те в свою очередь – воплотились в жизнь, показывая экономический и социальный эффект.