ITSVning vakolatxonalari O‘zbekistonga yangi investorlarni jalb qilmoqda
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining turli hamkor davlatlardagi vakolatxonalari Oʻzbekiston iqtisodiyotining tarmoqlariga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb etish maqsadida vazirlik va idoralar, shuningdek, ishbilarmon doiralar vakillari oʻrtasida muzokaralar tashkil etish orqali tizimli ish olib bormoqdalar.
Jumladan, vazirlikning Birlashgan Arab Amirliklaridagi vakolatxonasi tomonidan Oʻzbekiston Xalq taʼlimi vazirligi rahbariyati, Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi hamda “Bright Capital Investment” MChJ (BAA) investitsiya kompaniyasi vakillari oʻrtasida muzokaralar tashkil etildi. Unda mamlakatimizda ta’lim va turizm sohasidagi investitsiya loyihalarini amalga oshirishga kompaniya imkoniyatlarini jalb qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, suvni tozalash sohasida qo‘shma infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish uchun investorlarni jalb qilish maqsadida “O‘zsuvta’minot” AJ va ADSSC (BAA) rahbariyati o‘rtasida ham muzokaralar tashkil etildi.
Uchrashuvlarda BAA kompaniyalari vakillariga O‘zbekistonning investitsiyaviy muhiti, mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun yaratilgan imtiyoz va preferensiyalar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Muzokaralar yakunida joriy yilning noyabr oyida BAA kompaniyalari rahbarlarining loyihalar bilan joylarda batafsil tanishish va ularni amalga oshirishning texnik va moliyaviy jihatlarini muhokama qilish uchun O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

Представительства МИВТ привлекают новых инвесторов в Узбекистан
Представительствами Министерства инвестиций и внешней торговли в различных странах-партнёрах на системной основе ведётся работа по поиску и привлечению в различные отрасли экономики Узбекистана прямых иностранных инвестиций, в том числе путём организации переговоров представителей различных министерств и ведомств, а также деловых кругов.
В частности, представительством Министерства в Объединённых арабских эмиратах организовано проведение переговоров руководства Министерства народного образования, Агентства по развитию ГЧП и Агентства по управлению государственными активами Узбекистана с представителями инвестиционной компании «Bright Capital Investment LLC» (ОАЭ), в ходе которых обсуждены перспективы привлечения возможностей компании к реализации инвестиционных проектов в сфере образования и туризма в нашей стране.
В целях привлечения инвесторов к реализации совместных инфраструктурных проектов в сфере водоочистки были также организованы переговоры между руководством АО «Узсувтаъминот» и компании «ADSSC» (ОАЭ).
На встречах с представителям эмиратских компаний был презентован инвестиционный климат Узбекистана, льготы и преференции, предоставляемые для иностранных инвесторов в нашей стране.
По итогам переговоров достигнуты договорённости об организации визита руководства эмиратских компаний в Узбекистан в ноябре этого года для детального ознакомления с проектами на местах и обсуждения технических и финансовых аспектов их реализации.