Qoraqalpog‘istonda sanoatni kompleks rivojlantirish chora-tadbirlari amalga oshirilmoqda
Joriy yilning 5-yanvar kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov boshchiligidagi hamda tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy davlat hokimiyati organlari rahbarlaridan iborat Ishchi guruh tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasining eksport, investitsiyaviy va sanoat salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan navbatdagi chora-tadbirlarni ishlab chiqish bo‘yicha ishlarni boshlab yubordi.
Moʻynoq, Qoʻngʻirot, Qonlikoʻl, Shumanay va Xoʻjayli tumanlaridagi bir qator yirik sanoat korxonalariga tashrif buyurilib, loyiha tashabbuskorlari bilan uchrashuvlar oʻtkazildi hamda tadbirkorlarni qiynab kelayotgan masalalar va ishlab chiqarish quvvatlarini yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. O‘rganish jarayonida ustuvor tarmoqlarda yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha imkoniyatlarni tahlil qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Turli hududlarda olib borilgan sa'y-harakatlar ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va hajmini oshirish salohiyatga ega bo‘lgan qator korxonalarni aniqlash imkonini berdi. Shuningdek, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun aniq manzillar belgilab olindi. Bu, o‘z navbatida, 2023-yil oxiriga borib Qoraqalpog‘iston Respublikasida sanoat ishlab chiqarish hajmini qo‘shimcha 1 trillion so‘mga oshirish imkonini beradi.
Shu kuni boʻlib oʻtgan videoselektor yigʻilishida sanoat ishlab chiqarishini kengaytirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish va eksportni ragʻbatlantirish borasidagi ishlar samaradorligini oshirishning yangicha yondashuvlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda sanoat o‘sishi, eksport ko‘rsatkichlari va investitsiya faoliyati nuqtai nazaridan 2022 yil yakunlari sarhisob qilindi. Jumladan, Qoraqalpog‘istonda o‘tgan yili 17,7 trillion so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilib, eksport hajmi 108,6 million dollarni tashkil etdi, 40,4 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirildi. Bundan tashqari, hududiy investitsiya dasturi doirasida 959 ta loyihaga 177 million dollarlik investitsiyalar jalb etilgani, buning natijasida 16 ming 200 yangi ish o‘rni yaratilgani ta’kidlandi.
2023-yilda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini 20,5 trillion so‘mga, eksport hajmini 122,8 million dollarga yetkazish, shuningdek, 16 618 yangi ish o‘rni yaratish bilan umumiy qiymati 582,9 million dollarlik 934 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Ayni paytda chuqur tahlil qilish va samarali rejalashtirish asosida sanoat, investitsiyalar va eksport sohalari bo‘yicha bu ko‘rsatkichlarni oshirish ishlari olib borilayotgani alohida ta’kidlandi.
Mavjud salohiyatni ro‘yobga chiqarish uchun hududlarga biriktirilgan mas’ul rahbarlarga ishchi guruhlarini shakllantirish, joylarga chiqish, qo‘shimcha zaxiralarni aniqlash va safarbar etish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish, sanoatni keskin rivojlantirish dasturlarini ishlab chiqish bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi. Shuningdek, istiqbolli investitsiya loyihalarini amalga oshirish yuzasidan bo‘lajak investor va tadbirkorlar bilan muloqotni faollashtirish, kichik ishlab chiqarish korxonalarini o‘rta korxonalarga, o‘rta korxonalarni yirik korxonalarga transformatsiyalash muhimligi qayd etildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha belgilangan vazifalarni samarali amalga oshirish va sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish, mahalliylashtirish, shuningdek, yangi quvvatlarni ishga tushirish bo‘yicha hududlar va tarmoqlar kesimida aniq tarmoq jadvallarini ishlab chiqish topshirildi.

Принимаются меры по комплексному развитию промышленности в Каракалпакстане
5 января текущего года Рабочая группа во главе с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым и в составе руководителей отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти с выездом на места приступила к изучению и выработке дальнейших мер по повышению экспортного, инвестиционного и промышленного потенциала Республики Каракалпакстан.
Среди адресов посещения был ряд крупных промышленных предприятий Муйнакского, Кунградского, Канлыкульского, Шуманайского и Ходжейлийского районов. На местах прошли встречи с инициаторами проектов, изучены текущие вопросы предпринимателей, перспективы дальнейшего развития производственных мощностей. Отдельное внимание в ходе изучения уделяется анализу потенциала региона в части реализации новых инвестиционных проектов в приоритетных отраслях.
Проведённая работа в различных районах региона позволила выявить ряд предприятий, имеющих значительный потенциал к увеличению мощности и дальнейшему расширению производства. На основе сравнительного анализа обозначены адресные локации для реализации новых инвестиционных проектов. В целом реализация данных мер позволит увеличить объёмы промышленного производства в Республике Каракалпакстан дополнительно на 1 трлн сумов по итогам 2023 года.
Новые подходы к повышению эффективности работы по расширению промышленного производства, реализации инвестиционных проектов и стимулированию экспорта обсуждены в ходе состоявшего в тот же день видеоселекторного совещания.
В ходе совещания подведены итоги 2022 года в контексте промышленного роста, экспортных показателей и инвестиционной деятельности. Так, в Каракалпакстане в прошлом году было произведено промышленной продукции на сумму 17,7 трлн сумов, объёмы экспорта составили 108,6 млн долларов, освоено 40,4 млн долларов прямых иностранных инвестиций. Кроме того, отмечалось, что по 959 проектам в рамках региональной инвестиционной программы привлечено 177 млн долларов инвестиций, что позволило создать 16 200 новых рабочих мест.
В планах же на 2023 – доведение объёма промышленной продукции до 20,5 трлн сумов, экспорта – до 122,8 млн долларов, а также реализация 934 проектов на сумму 582,9 млн долларов с созданием 16 618 новых рабочих мест.
Подчеркивалось, что в настоящее время ведется работа над тем, чтобы на основе детального анализа и эффективного планирования увеличить данные показатели в разрезе каждого направления - промышленности, инвестициям и экспорту.
Для реализации имеющегося потенциала руководителям, ответственным за направления, поставлены конкретные задачи по формированию региональных рабочих групп, организации системной работы по выезду в районы, выявлению и мобилизации дополнительных резервов, разработке программ опережающего развития промышленности. Отмечена необходимость активизации работы с потенциальными инвесторами и предпринимателями для реализации перспективных инвестиционных проектов, трансформации малых производственных предприятий в средние, и средних предприятий - в крупные.
По итогам совещания даны поручения по эффективной реализации поставленных задач и выработке на основе изучений детальных сетевых графиков производства промышленной продукции, локализации, а также ввода новых мощностей в разрезе регионов и отраслей.