Joriy yilning 12-oktabr kuni Toshkent viloyati hokimligi binosida (Nurafshon shahri) O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev rahbarligida hududni iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish hamda investitsiyalar va eksport yo'nalishidagi faoliyatini tahlil qilishga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Unda Toshkent viloyati shahar va tumanlari hokimlari hamda ularning investitsiyalar va tashqi savdo masalalari bo'yicha o'rinbosarlari ishtirok etdi.
Hududiy investitsiya dasturlarining amalga oshirilishi va shu yil davomida foydalanishga topshiriladigan yirik sanoat loyihalarining hozirgi holati muhokama qilindi. Xususan, 300 ga yaqin yangi ish o'rinlari yaratilgan Parkent tumanidagi "Zuma Pharma" MChJdagi liofil va shprislar ishlab chiqarish loyihasi, shuningdek, Angren shahridagi 200 dan ortiq yangi ish o'rinlari tashkil qilingan "Angren Insulation" MChJda issiqlik izolyatsiya materiallari ishlab chiqarish loyihasi hamda 300 nafar mutaxassis ishlayotgan Yangiyo'l tumanidagi "Dynamic textile" MCHJning to'qimachilik va trikotaj mahsulotlarini ishlab chiqarish yirik korxonasida to'liq ishlab chiqarish quvvatlarga chiqish tendentsiyasi kuzatildi. Tarmoq birlashmalari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari joriy yil yakuniga qadar 500 ta loyihani o'z vaqtida va sifatli amalga oshirish hamda 17,6 mingta yangi ish o'rinlari yaratish bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar to'g'risida batafsil hisobotlarni taqdim etdilar.
Eksport hajmini o'tgan yil natijalariga nisbatan 32 foizga oshirib 1 milliard dollarga yetkazish, shuningdek, 416 million dollar miqdorida to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar va kreditlar o'zlashtirilishini ta'minlash bo'yicha ko'rilayotgan chora-tadbirlar alohida tartibda muhokama qilindi.
Yig'ilish yakunida mas'ul rahbarlarga vazifalarni sifatli va o'z vaqtida bajarish yuzasidan qo'shimcha manzilli topshiriqlar berildi.

Проанализирована работа по социально-экономическому развитию Ташкентской области
12 октября текущего года в здании хокимията Ташкентской области (город Нурафшан) под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева состоялось совещание, посвящённое анализу текущего состояния экономического и социального развития, инвестиционной и экспортной деятельности региона.
Во встрече приняли участие хокимы городов и районов Ташкентской области и их заместители по вопросам инвестиций и внешней торговли.
Был обсужден ход реализации региональных инвестиционных программ и текущее состояние крупных промышленных проектов, сданных в эксплуатацию в этом году. В частности, отмечена стабильная тенденция к выходу на полную загруженность проекта по производству лиофилов и шприцев ООО Zuma Pharma в Паркентском районе, где создано около 300 новых рабочих мест, а также проекта по производству теплоизоляционных материалов на ООО Angren Insulation в городе Ангрен, где создано более 200 новых рабочих мест и крупной фабрики по производству текстильно-трикотажной продукции ООО Dynamic textile в Янгиюльском районе, где трудятся 300 специалистов. Руководители отраслевых объединений и местных органов власти представили подробные отчёты об осуществляемой работе по своевременной и качественной реализации 500 проектов и создании на них 17,6 тыс. новых рабочих мест до конца текущего года.
В отдельном порядке обсуждены принимаемые меры по повышению объёмов экспорта до 1 млрд долларов, что на 32% больше результатов прошлого года, а также обеспечению освоения прямых иностранных инвестиций и кредитов в объёме 416 млн долларов.
По итогам совещания ответственным руководителям даны дополнительные адресные поручения по качественной и своевременной реализации поставленных задач.